Question

A company produces steel rods. The lengths of the steel rods are normally distributed with a mean of 139 cm and a standard deviation of 2 cm. Find , which is the length separating the shortest 90% rods from the longest 10%. Round your answer to at least one decimal place.

167

likes
835 views

Answer to a math question A company produces steel rods. The lengths of the steel rods are normally distributed with a mean of 139 cm and a standard deviation of 2 cm. Find , which is the length separating the shortest 90% rods from the longest 10%. Round your answer to at least one decimal place.

Expert avatar
Jon
4.6
110 Answers
1. Identify the mean \mu and standard deviation \sigma :
\mu = 139 \, \text{cm}
\sigma = 2 \, \text{cm}

2. Look for the z-score corresponding to the 90th percentile in the standard normal distribution table, denoted as z_{0.90} :
z_{0.90} \approx 1.28

3. Use the z-score formula to find L :
L = \mu + z_{0.90} \times \sigma
L = 139 + 1.28 \times 2

4. Calculate the result:
L = 139 + 2.56 = 141.56 \, \text{cm}

Therefore, the length separating the shortest 90% rods from the longest 10% is:
L = 141.56 \, \text{cm}

Frequently asked questions (FAQs)
Math question: Factor the expression 4x^2 - 9 in terms of (2x + 3)(2x - 3).
+
What is the area of a triangle with base length 10 and height length 8?
+
What is the result of multiplying vector A = [2, 3] by vector B = [4, 7]?
+
New questions in Mathematics
If we have the sequence: 3, 6, 12, 24 Please determine the 14th term.
Imagine that you are in an electronics store and you want to calculate the final price of a product after applying a discount. The product you are interested in has an original price of $1000 MN, but, for today, the store offers a 25% discount on all its products. Develop an algorithm that allows you to calculate the final price you will pay, but first point out the elements.
2x-y=5 x-y=4
The profit G of the company CHUNCHES SA is given by G(x) = 3×(40 – ×), where × is the quantity of items sold. Find the maximum profit.
*Question!!* *Victory saved 3,000 in first bank and 2,000 Naira in union bank PSC with interest rate of X% and Y% per annual respectively his total interest in one year is #640. If she has saved 2,000 naira with first bank and 3,000 naira in union bank for same period she would have made extra 20# as additional interest, then find the value of X and Y
Using the integration by parts method, calculate the integral of [x².ln(1/x)]dx: x 4 /4 x³/6 x 4 /8 x³/3 x 4 /6
-3(-4x+5)=-6(7x-8)+9-10x
What is the appropriate measurement for the weight of an African elephant?
If 0101, what is the binary representation of the 4x16 decoder output?
Lim x → 0 (2x ^ 3 - 10x ^ 7) / 5 * x ^ 3 - 4x )=2
89, ÷ 10
7=-4/3y -1
How much does the average college student spend on food per month? A random sample of 50 college students showed a sample mean $670 with a standard deviation $80. Obtain the 95% confidence interval for the amount college students spend on food per month.
In a laboratory test, it was found that a certain culture of bacteria develops in a favorable environment, doubling its population every 2 hours. The test started with a population of 100 bacteria. After six hours, it is estimated that the number of bacteria will be:
During a month's time, an automobile sales person receives a 6% commission on the first $5000 in sales, a 7% commission on the next $5000 sales, 8% commission on anything over $10,000. What is her commission for $36,000 in sales?
We plan to test whether the mean mRNA expression level differs between two strains of yeast, for each of 8,000 genes. We will measure the expression levels of each gene, in n samples of strain 1 and m samples of strain 2. We plan to compute a P-value for each gene, using an unpaired two-sample t-test for each gene (the particular type of test does not matter). a) What are the null hypotheses in these tests (in words)? [2] b) If, in fact, the two strains are identical, how many of these tests do we expect to produce a P-value exceeding 1/4? [2]
A confidence interval for a population mean has a margin of error of 3.5. a. Determine the length of the confidence interval. b. If the sample mean is 47.8 ​, obtain the confidence interval. a. The length of the confidence interval is?
A candy manufacturer must monitor deviations in the amount of sugar in their products They want their products to meet standards. They selected a random sample of 20 candies and found that the sandard deviation of that sample is 1.7. What is the probabilty of finding a sample variance as high or higher if the population variance is actually 3277 Assume the population distribution is normal.
For how long does the principal amount of €7,537 bring the same interest as the principal amount of €12,345 invested for 8 months? Interest calculation is simple and decursive.
Kayla started a book club at her school. The number of girls in the book club was one more than twice the number of boys. If there are 15 girls in the book club, how many boys are in the club?