Question

Diego, Mariana, Felipe and Juanita pooled their capital to start a company producing women's shoes, contributing 15%, 20%, 25% and 40%, respectively, of the total amount. If Diego made the smallest of the contributions in the amount of $9,000,000, was the largest contribution made by Juanita?

127

likes
634 views

Answer to a math question Diego, Mariana, Felipe and Juanita pooled their capital to start a company producing women's shoes, contributing 15%, 20%, 25% and 40%, respectively, of the total amount. If Diego made the smallest of the contributions in the amount of $9,000,000, was the largest contribution made by Juanita?

Expert avatar
Velda
4.5
110 Answers
Let the total amount be represented by $x.
- Diego contributed 15% of the total amount, which is $9,000,000.
- So, we can set up the equation: $0.15x = $9,000,000.
- Solving for x, we get: $x = \frac{$9,000,000}{0.15} = $60,000,000.

Now let's find out the contributions made by Mariana, Felipe, and Juanita:
- Mariana contributed 20% of $60,000,000 = $0.20 \cdot $60,000,000 = $12,000,000.
- Felipe contributed 25% of $60,000,000 = $0.25 \cdot $60,000,000 = $15,000,000.
- Juanita contributed 40% of $60,000,000 = $0.40 \cdot $60,000,000 = $24,000,000.

Clearly, Juanita made the largest contribution, which was $24,000,000.

\boxed{Juanita's\ contribution: $24,000,000}

Frequently asked questions (FAQs)
What is the period and amplitude of the tangent function f(x) = tan x? Additionally, what are the x-intercepts and vertical asymptotes?
+
What is the missing angle measurement in an isosceles triangle with base angles measuring 50 degrees?
+
What is the limit as x approaches 2 of f(x) = (x^2 - 4) / (x - 2)?
+
New questions in Mathematics
To calculate the probability that a player will receive the special card at least 2 times in 8 games, you can use the binomial distribution. The probability of receiving the special card in a single game is 1/4 (or 25%), and the probability of not receiving it is 3/4 (or 75%).
Revenue Maximization: A company sells products at a price of $50 per unit. The demand function is p = 100 - q, where p is the price and q is the quantity sold. How many units should they sell to maximize revenue?
what is 456456446+24566457
4x567
Suppose 56% of politicians are lawyers if a random sample of size 564 is selected, what is the probability that the proportion of politicians who are lawyers will differ from the total politicians proportions buy more than 4% round your answer to four decimal places
How many anagrams of the word STROMEC there that do not contain STROM, MOST, MOC or CEST as a subword? By subword is meant anything that is created by omitting some letters - for example, the word EMROSCT contains both MOC and MOST as subwords.
Calculate the value of a so that the vectors (2,2,−1),(3,4,2) and(a,2,3) are coplanar.
The market for economics textbooks is represented by the following supply and demand equations: P = 5 + 2Qs P = 20 - Qd Where P is the price in £s and Qs and Qd are the quantities supplied and demanded in thousands. What is the equilibrium price?
How much does the average college student spend on food per month? A random sample of 50 college students showed a sample mean $670 with a standard deviation $80. Obtain the 95% confidence interval for the amount college students spend on food per month.
Professor Vélez has withdrawn 40 monthly payments of $3,275 from her investment account. If the investment account yields 4% convertible monthly, how much did you have in your investment account one month before making the first withdrawal? (Since you started making withdrawals you have not made any deposits.)
Next%C3%B3n%2C+we+are+given+a+series+of+Tri%C3%A1angles+Right%C3%A1angles+%3Cbr%2F%3Ey+in+each+one+of+them+ are+known+2%28two%29+measurements+of+sides.+%3Cbr%2F%3Elet's+determine+all+trigonom%C3%A9tric+ratios.
cube root of 56
Determine the Linear function whose graph passes through the points (6, -2) and has slope 3.
The blood types of individuals in society are as follows: A: 30%, B: 25%, AB: 20%, 0: 25%. It is known that the rates of contracting a certain disease according to blood groups are as follows: A: 7%, B: 6%, AB: 7%, 0: 4%. Accordingly, if a person selected by chance is known to have this disease, what is the probability of having blood group O?
If sin A=0.3 and cos A=0.6, determine the value of tan A.
A post office has three categories of letters: 60% are from businesses, 30% are individual mail, and the remaining 10% are government mail. 5% of the letters from businesses have address errors, 10% of the individual mail has address errors, while 1% of the government mail has address errors. If we receive a letter with an address error, what is the probability that it is individual mail?"
Write the inequality in the form of a<x<b. |x| < c^2
a coffee shop has 9 types of creamer and 11 types of sweetener. In how any ways can a person make their coffee?
3(x-4)=156
Sarah is lining a square tray with 1 inch square tiles. the side length of the tray is 9 inches. How many tiles does Sarah need?