Question

If the cost of 1 ½ cup of dressing is $3.00, how much would the cost of 3 ½ oz be?

52

likes
261 views

Answer to a math question If the cost of 1 ½ cup of dressing is $3.00, how much would the cost of 3 ½ oz be?

Expert avatar
Jon
4.6
110 Answers
Solution:
1. Given:
- Cost of 1 ½ cups of dressing is USD3.00.
- 1 cup = 8 ounces. Therefore, 1 ½ cups = 12 ounces.

2. Determine the cost per ounce:
- Cost of 12 ounces = USD3.00.
- Cost per ounce = USD \\frac{3.00}{12} = USD0.25.

3. Calculate the cost for 3 ½ ounces:
- 3 ½ ounces = 3.5 ounces.
- Cost for 3.5 ounces = 3.5 \times USD0.25 = USD0.875.

4. Therefore, the cost of 3 ½ oz of dressing is USD0.875.

Frequently asked questions (FAQs)
Math question: Solve the inequality system: 2x + 3y ≤ 10 and x - 4y > -2 by graphing.
+
What is the standard deviation of a set of numbers {2, 6, 3, 9, 4}?
+
What is the maximum value of the sine function f(x) = sin x in radians?
+
New questions in Mathematics
5(4x+3)=75
what is 9% of 307
Determine the correct value: A company knows that invoices pending collection have a normal distribution with a mean of $1.65 million, with a standard deviation of $0.2 million, then: The probability that an invoice pending collection has an amount that is within more than 2 deviations below the mean, is:
(5-(4-3)*3)-(8+5))
"If three wolves catch three rabbits in three hours, how many wolves would it take to catch a hundred rabbits in a hundred hours?" The answer is the number of response units.
How long will it take for $900 to become $5000 at an annual rate of 11.15% compounded bimonthly?
A pair of die is thrown and the absolute difference of the two scores is recorded. What is the probability of the absolute difference being 4 or more?
3. A rock is dropped from a height of 16 ft. It is determined that its height (in feet) above ground t seconds later (for 0≤t≤3) is given by s(t)=-2t2 + 16. Find the average velocity of the rock over [0.2,0.21] time interval.
X³-27
Buffalo Company makes and sells shampoo. Each unit requires $1.40 labor costs, material costs per unit are $0.90 and other variable costs are $0.30. It sells shampoo for $4.45 to retailers. Fixed costs are $15,000. It sold 25,000 units in the current month. What is the Break-Even point in units? What is the Break-Even point in dollars? What is the contribution margin of Buffalo Company?
Jasminder has made 55% of the recipes in a particular cookbook. If there are 9 recipes that he has never made, how many recipes does the cookbook contain?
Build a truth table for the statement ~(pvq)^~p
2x2
00 piece jigsaw puzzle. the completed puzzle is 10x10. each piech connects to at least 2 other pieces. i plan to assemble by taking pieces out of box one by one. if i've already taken out 2 pieces that dont directly connect, what is the minimum number of additional pieces that i need to draw to in order to guarentee that the original 2 pieces connect?
Find I (Intrest) using simple interest formula of 17700 @ 15% for 4 years
A confidence interval for a population mean has a margin of error of 3.5. a. Determine the length of the confidence interval. b. If the sample mean is 47.8 ​, obtain the confidence interval. a. The length of the confidence interval is?
Hola👋🏻 Toca en "Crear Nueva Tarea" para enviar tu problema de matemáticas. ¡Uno de nuestros expertos comenzará a trabajar en ello de inmediato!
Slope (7,3) and (9,5)
The supply of a good registers periodic increases. With each increase in the offer, the total receipts of the bidders increase. Indicate the correct statement: a) demand is elastic b) demand is inelastic c) supply is inelastic d) supply has unit elasticity.
An invoice for €2,880 plus default interest of €48.40 was paid on October 28th. Interest rate 5.5%. When was the bill due?