Question

Juan bought 2 pounds of seed for .63, how many pounds can he buy for $5.94?

180

likes
898 views

Answer to a math question Juan bought 2 pounds of seed for .63, how many pounds can he buy for $5.94?

Expert avatar
Clarabelle
4.7
94 Answers
Primero necesitamos encontrar cuánto cuesta 1 libra de semilla:

\frac{0.63}{2} = 0.315

Entonces, Juan puede comprar 1 libra de semilla por $0.315.

Ahora, queremos saber cuántas libras puede comprar con $5.94:

\frac{5.94}{0.315} \approx 18.857

Por lo tanto, Juan podrá comprar aproximadamente 18.857 libras de semilla por $5.94.

\boxed{18.857} libras.

Frequently asked questions (FAQs)
Math Question: What is the area of a triangle with base 6 units and height 8 units?
+
Find the amplitude of the cosine function y = A cos(2x) - B, where A = 4 and B = 3.
+
What is the standard deviation of a dataset with values 5, 9, 12, 15, 18, 20?
+
New questions in Mathematics
Jose bought 3/4 of oil and his sister bought 6/8, which of the two bought more oil?
What is the amount of interest of 75,000 at 3.45% per year, at the end of 12 years and 6 months?
Suppose 56% of politicians are lawyers if a random sample of size 873 is selected, what is the probability that the proportion of politicians who are lawyers will be less than 55% round your answer to four decimal places
2x-4y=-6; -4y+4y=-8
A regional candy factory sells a guava roll at a price of $48, the monthly fixed costs amount to $125,000 and the variable cost for making a guava roll is $28. Determine: a) The equation of the total income from the production of guava rolls.
If f(x,y)=6xy^2+3y^3 find (∫3,-2) f(x,y)dx.
89, ÷ 10
3.24 ÷ 82
Use a pattern approach to explain why (-2)(-3)=6
Using the bank and exact method, calculate the interest on capital 10000 at 12% annual nominal interest rate for the period from 15.3. 2016 until 10/10/2016
Buffalo Company makes and sells shampoo. Each unit requires $1.40 labor costs, material costs per unit are $0.90 and other variable costs are $0.30. It sells shampoo for $4.45 to retailers. Fixed costs are $15,000. It sold 25,000 units in the current month. What is the Break-Even point in units? What is the Break-Even point in dollars? What is the contribution margin of Buffalo Company?
effectiveness of fiscal and monetary policy under closed and open economies
2x2
A diamond ring was reduced from $999.99 to $689.99. Find the percent reduction in the price. Round the answer to the nearest tenth of a percent, if necessary.
if y=1/w^2 yw=2-x; find dy/dx
a coffee shop has 9 types of creamer and 11 types of sweetener. In how any ways can a person make their coffee?
A candy manufacturer must monitor deviations in the amount of sugar in their products They want their products to meet standards. They selected a random sample of 20 candies and found that the sandard deviation of that sample is 1.7. What is the probabilty of finding a sample variance as high or higher if the population variance is actually 3277 Assume the population distribution is normal.
question 1 Consider a sample space S, and two events A and B such that P(A ∩ B) = 0.2, P(A ∪ B) = 0.6, P(B ∪ ̄A) = 0.8 (a) [0.5 points] Calculate P (A). (b) [0.5 points] Calculate P (B)
-1/3x+15=18
g(x)=3(x+8). What is the value of g(12)