Question

the average income of Australian males was approximately $60,000 and the average income of Australian females was approximately $40,000. What is the ratio of male income to female income, in lowest terms?

122

likes
609 views

Answer to a math question the average income of Australian males was approximately $60,000 and the average income of Australian females was approximately $40,000. What is the ratio of male income to female income, in lowest terms?

Expert avatar
Lurline
4.6
107 Answers
To find the ratio of male income to female income, we simply divide the average income of Australian males by the average income of Australian females. Ratio of male income to female income = Average income of Australian males / Average income of Australian females Ratio of male income to female income = $60,000 / $40,000 Simplifying the ratio by dividing both the numerator and denominator by the greatest common divisor (GCD), we get: Ratio of male income to female income = 3/2 Therefore, the ratio of male income to female income, in lowest terms, is 3:2

Frequently asked questions (FAQs)
Question: If log base 5 of x is equal to 2, and log base 10 of y is equal to 1, find log base 2 of (x + y).
+
What is the period of the sine function? π radians or 360 degrees?
+
What is the value of the constant function f(x)=5 when x = 10?
+
New questions in Mathematics
2x-y=5 x-y=4
3(4×-1)-2(×+3)=7(×-1)+2
If f(x) = 3x 2, what is the value of x so that f(x) = 11?
what is the annual rate on ​$525 at 0.046​% per day for 3 months?
9b^2-6b-5
2.3/-71.32
A construction company is working on two projects: house construction and building construction. Each house requires 4 weeks of work and produces a profit of $50,000. Each building requires 8 weeks of work and produces a profit of $100,000. The company has a total of 24 work weeks available. Furthermore, it is known that at least 2 houses and at least 1 building must be built to meet the demand. The company wants to maximize its profits and needs to determine how many houses and buildings it should build to meet demand and maximize profits, given time and demand constraints.
According to a survey in a country 27% of adults do not own a credit card suppose a simple random sample of 800 adults is obtained . Describe the sampling distribution of P hat , the sample proportion of adults who do not own a credit card
solve for x 50x+ 120 (176-x)= 17340
The cost of unleaded gasoline in the Bay Area once followed an unknown distribution with a mean of $4.59 and a standard deviation of $0.10. Sixteen gas stations from the Bay Area are randomly chosen. We are interested in the average cost of gasoline for the 16 gas stations. 84. Find the probability that the average price for 30 gas stations is less than $4.55. a 0.6554 b 0.3446 c 0.0142 d 0.9858 e 0
In the telephone exchange of a certain university, calls come in at a rate of 5 every 2 minutes. Assuming a Poisson distribution, the average number of calls per second is: a) 1/8 b) 1/12 c) 1/10 d) 2/5 e) 1/24
A circular window has a rubber molding around the edge. If the window has a radius of 250 mm, how long is the piece of molding that is required ? (To the nearest mm)
0.1x8.2
If the regression equation is given by 4x –y + 5 = 0, then the slope of regression line of y on x is
Determine a general formula​ (or formulas) for the solution to the following equation.​ Then, determine the specific solutions​ (if any) on the interval [0,2π). cos30=0
Determine the Linear function whose graph passes through the points (6, -2) and has slope 3.
5a-3.(a-7)=-3
2p-6=8+5(p+9)
Mark is gluing a ribbon around the sides of a picture frame. The frame is 11 inches long and 7 includes wide. How much ribbon does Mark need?
x(squared) -8x=0