Question

The average undergraduate cost per tuition, fees, room, and board for all institutions last year was $26,025. A random sample of 40 institutions of higher learning this year indicated that the mean tuition, fees, room, and board for the sample was $27,690, and the population standard deviation is $5492. At the 0.05 level of significance, is there sufficient evidence that the cost has increased? (Remember to follow the steps in hypothesis testing)

99

likes
495 views

Answer to a math question The average undergraduate cost per tuition, fees, room, and board for all institutions last year was $26,025. A random sample of 40 institutions of higher learning this year indicated that the mean tuition, fees, room, and board for the sample was $27,690, and the population standard deviation is $5492. At the 0.05 level of significance, is there sufficient evidence that the cost has increased? (Remember to follow the steps in hypothesis testing)

Expert avatar
Gerhard
4.5
93 Answers
The null hypothesis: \mu=26025 , Then the mean cost is the same as the alternative hypothesis: \mu\gg\:26025 , the mean cost has increased t=\frac{\left(barx-\mu\right)}{\left(\frac{\sigma}{\sqrt{n}}\right)}=\frac{\left(27690-26025\right)}{\left(\frac{5492}{\sqrt{40}}\right)}=1.917 df=40-1=39 using a t-score calculator p-value = 0.0313 Since the p-value < 0.05, we reject the null hypothesis. Therefore, the cost has increased.

Frequently asked questions (FAQs)
Find the x-intercept of the reciprocal function f(x) = 1/x.
+
What is the probability of getting at least 3 heads in 6 coin flips?
+
What is the output of the function f(x) = 3x^2 + 5x - 2 for x = 4?
+
New questions in Mathematics
Let X be a discrete random variable with range {1, 3, 5} and whose probability function is f(x) = P(X = x). If it is known that P(X = 1) = 0.1 and P(X = 3) = 0.3. What is the value of P(X = 5)?
How do you think the company has increased or decreased its income?
x/20*100
Two events E and F are​ ________ if the occurrence of event E in a probability experiment does not affect the probability of event F.
4x-3y=24 and 5x-2y=9 solve by elimination
You are planning to buy a car worth $20,000. Which of the two deals described below would you choose, both with a 48-month term? (NB: estimate the monthly payment of each offer). i) the dealer offers to take 10% off the price, then lend you the balance at an annual percentage rate (APR) of 9%, monthly compounding. ii) the dealer offers to lend you $20,000 (i.e., no discount) at an APR of 3%, monthly compounding.
7/6-(-1/9)
The mean life of a television set is 119 months with a standard deviation of 13 months. If a sample of 67 televisions is randomly selected, what is the probability that the sample mean would be less than 121 months? Round your answer to four decimal places
Find the equation of the line perpendicular to −5𝑥−3𝑦+5=0 passing through the point (0,−2)
How many anagrams of the word SROMEC there that do not contain STROM, MOST, MOC or CEST as a subword? By subword is meant anything that is created by omitting some letters - for example, the word EMROSCT contains both MOC and MOST as subwords.
I want you to solve this problem as a grade sixth pupil in primary school: 8 Pigs ate 6 bags of fee in 20 days. How long will it take 10 pigs to eat 15 bags of feed eating at the same rate?
User The average height of Aranka, Böske, Cili, Delinke and Lili is 172 cm. We know that Aranka and Cili are both 172 cm tall. The sum of the heights of Böské and Delinke is 336 cm. How tall is Lili?
How to convert 45 kg into grams
The mass of 120 molecules of X2C4 is 9127.2 amu. Identify the unknown atom, X, by finding the atomic mass. The atomic mass of C is 12.01 amu/atom
A house located within the city limits has a current market value of $325,000 according to a recent appraisal. The assessed value from the last county wide tax valuation is $272,475. The tax rate is $0.36 per hundred for the county and $0.72 per hundred for the city. What is the total annual property tax liability on the property? $2340 $3510 $1962 $2943
A 20,000 kg school bus is moving at 30 km per hour on a straight road. At that moment, it applies the brakes until it comes to a complete stop after 15 seconds. Calculate the acceleration and the force acting on the body.
a coffee shop has 9 types of creamer and 11 types of sweetener. In how any ways can a person make their coffee?
Beren spent 60% of the money in her piggy bank, and Ceren spent 7% of the money in her piggy bank to buy a joint gift for Deren, totaling 90 TL. In the end, it was observed that the remaining amounts in Ceren and Beren's piggy banks were equal. Therefore, what was the total amount of money that Beren and Ceren had initially? A) 120 B) 130 C) 150 D) 160 E) 180
Solve the system of equations by the addition method. 0.01x-0.08y=-0.1 0.2x+0.6y=0.2
(3.1x10^3g^2)/(4.56x10^2g)