Question

Project “l” has a cost of $10,000. The estimated life is 10 years. The cash flow is $2,500. calculate the accounting rate of return.

186

likes
929 views

Answer to a math question Project “l” has a cost of $10,000. The estimated life is 10 years. The cash flow is $2,500. calculate the accounting rate of return.

Expert avatar
Hester
4.8
117 Answers
Dado: Costo inicial (inversión): $10,000 Vida estimada: 10 años Flujo de caja por año: $2,500 Primero, calculemos el beneficio anual promedio: Beneficio anual promedio = flujo de caja total / número de años Beneficio anual promedio = $2,500 / 10 Beneficio anual promedio = $250 La inversión inicial es de $10.000. Ahora podemos calcular el ARR: ARR = Beneficio Anual Promedio / Inversión Inicial ARR = $250 / $10,000 RAR = 0,025 Finalmente, convierta el resultado a un porcentaje: RAR = 0,025 * 100% TRR = 2,5% Por tanto, la tasa de rendimiento contable del Proyecto "l" es del 2,5%.

Frequently asked questions (FAQs)
Question: What is the derivative of hyperbolic cosine function?
+
Find the value of x when f(x) = -8 for the cubic function f(x) = x^3.
+
What is the product of conjugates of a complex number z = a + bi?
+
New questions in Mathematics
-x+3x-2,si x=3
a ferry travels 1/6 of the distance between two ports in 3/7 hour. the ferry travels at a constant rate. at this rate, what fraction of the distance between the two ports can the ferry travel in one hour?
Use the digits of 1,9,2,3 to come up with all the numbers 98 and 95
Solve this mathematical problem if 3/5 of a roll of tape measures 2m. How long is the complete roll?
If the midpoint of point A on the x=3 line and point B on the y=-2 line is C(-2,0), what is the sum of the ordinate of point A and the abscissa of point B?
4x/2+5x-3/6=7/8-1/4-x
According to a survey in a country 27% of adults do not own a credit card suppose a simple random sample of 800 adults is obtained . Describe the sampling distribution of P hat , the sample proportion of adults who do not own a credit card
3. A rock is dropped from a height of 16 ft. It is determined that its height (in feet) above ground t seconds later (for 0≤t≤3) is given by s(t)=-2t2 + 16. Find the average velocity of the rock over [0.2,0.21] time interval.
A warehouse employs 23 workers on first​ shift, 19 workers on second​ shift, and 12 workers on third shift. Eight workers are chosen at random to be interviewed about the work environment. Find the probability of choosing exactly five first ​-shift workers.
The simple average of 15 , 30 , 40 , and 45 is
If a|-7 and a|9, then a|-63
9.25=2pi r solve for r
Fill in the P(X-x) values to give a legitimate probability distribution for the discrete random variable X, whose possible values are -5 ,3 , 4, 5 , and 6.
Calculate the difference between 407 and 27
A contractor gives a bank note for $10250 at a rate of 1% for one month. How much interest is charged for 4 months?
To find the increased amount on a standard term deposit with the following conditions: starting amount: BGN 13000, type of deposit: annual, annual compound interest rate: 1.4%, after 4 years;
Find sup { x∈R, x²+3<4x }. Justify the answer
Solve for B write your answer as a fraction or as a whole number. B-1/7=4
How many cards do you expect to pull from a poker deck until you get an ACE?
Sally’s sales for last Sunday were $1,278. That was an increase of 6.5% over her sales for the previous Saturday. What were her sales for the previous Saturday?