Question

The electric potential at 2 cm of a plate is V=12 V . If the plate measures 16 cm wide and 200 mm long. What is its electrical charge?

110

likes
549 views

Answer to a math question The electric potential at 2 cm of a plate is V=12 V . If the plate measures 16 cm wide and 200 mm long. What is its electrical charge?

Expert avatar
Jett
4.7
97 Answers
To find the electric charge on the plate, we first need to calculate the electric field at the surface of the plate.

Given:
- Electric potential, V = 12 V
- Distance from the plate, r = 2 cm = 0.02 m

We can use the formula relating electric potential to electric field:
V = E \times r
where,
V = Electric potential
E = Electric field
r = Distance from the plate

Solving for the electric field:
E = \frac{V}{r} = \frac{12}{0.02} = 600 V/m

The electric field, E, is related to the charge density, \sigma , on the plate by:
E = \frac{\sigma}{\epsilon_0}
where,
\sigma = Charge density
\epsilon_0 = Permittivity of free space (8.85 \times 10^{-12} \, C^2/Nm^2)

Solving for charge density:
\sigma = E \times \epsilon_0 = 600 \times 8.85 \times 10^{-12} = 5.31 \times 10^{-9} C/m^2

To find the total charge on the plate, we need to multiply the charge density by the area of the plate:

Given:
- Plate width, w = 16 cm = 0.16 m
- Plate length, l = 200 mm = 0.2 m

The area of the plate, A, is:
A = w \times l = 0.16 \times 0.2 = 0.032 \, m^2

Finally, the total charge, Q, on the plate is:
Q = \sigma \times A = 5.31 \times 10^{-9} \times 0.032 = 1.7 \times 10^{-10} \, C

\boxed{Q = 1.7 \times 10^{-10} \, C}

Frequently asked questions (FAQs)
What is the value of (2^3 * 5^2) / (2^2 * 5^3)?
+
Question: Find the limit as x approaches 1 of (x^3 - 1) / (x^2 - 1).
+
Question: Simplify √(8) + √(18) - ∛(125).
+
New questions in Mathematics
A particular employee arrives at work sometime between 8:00 a.m. and 8:50 a.m. Based on past experience the company has determined that the employee is equally likely to arrive at any time between 8:00 a.m. and 8:50 a.m. Find the probability that the employee will arrive between 8:05 a.m. and 8:40 a.m. Round your answer to four decimal places, if necessary.
Solution to the equation y'' - y' - 6y = 0
A book is between 400 and 450 pages. If we count them 2 at a time there is none left over, if we count them 5 at a time there is none left over and if we count them 7 at a time there are none left over, how many pages does the book have?
two particles start at the origin and move along the x axis. for 0 <= t <= 10, their respective position functions are given by x1 = cos(t) and x2 = (e^-3t) + 1. for how many values of t do the particles have the same velocity?
what is 3% of 105?
The director of a company must transfer 6 people from the human resources department to the sales department, in order to sustain sales during the month of December. What is the probability that he will transfer only 2 of them?
To make brine, José buys 1 kg of salt and pays 12 pesos. If he buys 4 kg, they charge him 48 pesos, but for 100 pesos they sell him 9 kg. What is the constant of proportionality?
Calculate the value of a so that the vectors (2,2,−1),(3,4,2) and(a,2,3) are coplanar.
In a laboratory test, it was found that a certain culture of bacteria develops in a favorable environment, doubling its population every 2 hours. The test started with a population of 100 bacteria. After six hours, it is estimated that the number of bacteria will be:
X~N(2.6,1.44). find the P(X<3.1)
The grading on a $159,775 house comes to $3974.75. What percent of the total cost is this? (Express your answer to the nearest hundredth percent.)
Find the equation of a straight line that has slope 3 and passes through the point of (1, 7) . Write the equation of the line in general forms
A factory produces glass for windows. The thickness X of an arbitrarily selected pane of glass is assumed to be Normally distributed with expectation μ = 4.10 and standard deviation σ = 0.04. Expectation and Standard deviation is measured in millimeters. What is the probability that an arbitrary route has a thickness less than 4.00 mm?
To verify that a 1 kg gold bar is actually made of pure gold, a dynamometer is used to record the weight of the bar submerged in water and out of water. a) What would be the value of the weight of the ingot recorded by the dynamometer out of the water? b) What magnitude of thrust does the ingot receive when it is submerged? c) What would the weight of the ingot have to be when it is submerged? Data Pagua = 1000 kg/m³ Pagua= 19300 kg/m³
8/9 divided by 10/6
Solve for z: 2z-6=10z+2
4m - 3t + 7 = 16
Marc, Jean and Michelle have traveled a lot. Marc drove twice as much as Jean, but it was Michelle who drove the most with 100km more than Marc. They respected their objective of not exceeding 1350km of distance. How far did John drive?
Sally’s sales for last Sunday were $1,278. That was an increase of 6.5% over her sales for the previous Saturday. What were her sales for the previous Saturday?
A triangle is cut by a line s parallel to the base in such a way that it divides the side of the triangle into parts in the ratio of 2 : 3. Find the other side of the triangle if it is known that the line s divides it into parts whose length is 5 cm.