Question

1.-Using octane C8H18 as fuel in combustion with an excess of 10% of theoretical air. Calculate the heat released if air enters the combustion process at 25°C and gases exit the combustion chamber at 327°C.

120

likes
598 views

Answer to a math question 1.-Using octane C8H18 as fuel in combustion with an excess of 10% of theoretical air. Calculate the heat released if air enters the combustion process at 25°C and gases exit the combustion chamber at 327°C.

Expert avatar
Birdie
4.5
104 Answers
1. **Balanced Combustion Equation with Theoretical Air:**

- Combustion of octane:
C_8H_{18} + 12.5 O_2 \rightarrow 8 CO_2 + 9 H_2O

- With theoretical air:
C_8H_{18} + 12.5 O_2 + 12.5 \left(\frac{79}{21} N_2\right) \rightarrow 8 CO_2 + 9 H_2O + 12.5 \left(\frac{79}{21} N_2\right)

2. **Combustion with 10% Excess Air:**

- Total air with 10% excess:
\text{Total air} = 1.1 \times \text{theoretical air}

- Updated equation:
C_8H_{18} + 1.1 \times 12.5 \left(O_2 + \frac{79}{21} N_2\right) \rightarrow 8 CO_2 + 9 H_2O + 1.1 \times 12.5 \left(\frac{79}{21} N_2\right) + 0.1 \times 12.5 O_2

3. **Calculate the Heat Released:**

- Enthalpy of Combustion:
\text{LHV of octane} = 44,740 \, \text{kJ/kg}

- Molecular weight of octane:
114.23 \, \text{g/mol}

- Heat released per mole:
\text{Heat released per mole} = 44,740 \, \text{kJ/kg} \times \frac{114.23 \, \text{g/mol}}{1000 \, \text{g/kg}} = 5112.7 \, \text{kJ/mol}

4. **Heat Change Due to Exit Temperature:**

- \( Q = \Delta H = H_\text{enter} - H_\text{exit} \)

- Assuming minor variations of heat capacity, results in:
Q = 5112.7 \, \text{kJ/mol}

The heat released from the combustion of octane with 10% excess air, with the given conditions, is approximately **5112.7 kJ per mole** of octane.

Frequently asked questions (FAQs)
What is the definition of the integral of a function with respect to x?
+
Question: What is the equation of a quadratic graph that opens downwards, has a vertex at (2,-4), and intersects the x-axis at x = 1 and x = 3?
+
What is the standard equation of an ellipse with center (h, k), major axis length a, and minor axis length b?
+
New questions in Mathematics
How to find the value of x and y which satisfy both equations x-2y=24 and 8x-y=117
A sample is chosen from a population with y = 46, and a treatment is then administered to the sample. After treatment, the sample mean is M = 47 with a sample variance of s2 = 16. Based on this information, what is the value of Cohen's d?
8x²-30x-10x²+70x=-30x+10x²-20x²
Since one of the three integers whose product is (-60) is (+4), write the values that two integers can take.
Determine the absolute extrema of the function 𝑓(𝑥)=𝑥3−18𝑥2 96𝑥 , on the interval [1,10]
"If three wolves catch three rabbits in three hours, how many wolves would it take to catch a hundred rabbits in a hundred hours?" The answer is the number of response units.
The equation of the circle that passes through (5,3) and is tangent to the abscissa axis at x=2 is a.(x-2)^2 (y 3)^2 = 9 b.(x-2)^2 (y-3)^2 = 9 c.(x-2)^2 (y-3)^2 = 4 d.(x-2)^2 (y 1)^2 = 4 e.(x-2)^2 (y-1)^2 = 4
To celebrate the five-year anniversary of a consultancy specializing in information technology, the administrator decided to draw 3 different qualification courses among its 10 employees. Considering that the same employee cannot be drawn more than once, the total number of different ways of drawing among employees is:
A study reports the following final notation: F (3, 32) = 9.50, p < .05. How many total participants were involved in this study? Group of answer choices 34 32 36
The cost of unleaded gasoline in the Bay Area once followed an unknown distribution with a mean of $4.59 and a standard deviation of $0.10. Sixteen gas stations from the Bay Area are randomly chosen. We are interested in the average cost of gasoline for the 16 gas stations. 84. Find the probability that the average price for 30 gas stations is less than $4.55. a 0.6554 b 0.3446 c 0.0142 d 0.9858 e 0
Lim x → 0 (2x ^ 3 - 10x ^ 7) / 5 * x ^ 3 - 4x )=2
In the telephone exchange of a certain university, calls come in at a rate of 5 every 2 minutes. Assuming a Poisson distribution, the average number of calls per second is: a) 1/8 b) 1/12 c) 1/10 d) 2/5 e) 1/24
A machine produces 255 bolts in 24 minutes. At the same rate, how many bolts would be produced in 40 minutes?
Let X be a discrete random variable such that E(X)=3 and V(X)=5. Let 𝑌 = 2𝑋^2 − 3𝑋. Determine E(Y).
Kaya deposits 25,000 into an account that earns 3% interest compounded monthly. How much does Kaya have in the account after 6 years 8 months? Round to the nearest cent. 32,912.50 30,000 29,923.71 30,527.45
To get to a hotel on the hill you have to travel 6 km of uphill road and every kilometer there are 6 sharp curves. Each of the sharp curves is marked by three traffic signs. How many traffic signs are there on the stretch of road that leads to the arbergi?
a) 6x − 5 > x + 20
How do you convert a fraction to a decimal
2+2020202
A person travels by car from one city to another with different constant speeds between pairs of cities. She drives for 55.0 min at 100.0 km/h, 14.0 min at 65.0 km/h, and 45.0 min at 60.0 km/h and spends 20.0 min eating lunch and buying gas. (a) Determine the average speed for the trip.