Question

The time it takes for a person to travel 300 m is 15 minutes. What is their speed in meters per second?

133

likes
665 views

Answer to a math question The time it takes for a person to travel 300 m is 15 minutes. What is their speed in meters per second?

Expert avatar
Adonis
4.4
106 Answers
Speed = Distance / Time Given that the distance is 300 meters and the time is 15 minutes, we can proceed with the calculation. First, let's convert 15 minutes to seconds: 15 minutes = 15 * 60 seconds = 900 seconds Now, we can calculate the speed: Speed = Distance / Time = 300 meters / 900 seconds = 1/3 meters per second Therefore, the speed of the person is 1/3 meters per second.

Frequently asked questions (FAQs)
Question: What is the vertex form of the quadratic function y = -2x² + 3x - 5?
+
What are the characteristics of a cubic function f(x) = x^3?
+
What is the slope-intercept form of the line passing through (3, 5) and (6, 9)?
+
New questions in Mathematics
In a random sample of 600 families in the Metropolitan Region that have cable television service, it is found that 460 are subscribed to the Soccer Channel (CDF). How large a sample is required to be if we want to be 95% confident that the estimate of “p” is within 0.03?
What payment 7 months from now would be equivalent in value to a $3,300 payment due 23 months from now? The value of money is 2.7% simple interest. Round your answer to 2 decimal places. Show all work and how you arrive at the answer..
solve the following trigo equation for 0°<= x <= 360°. sec x =-2
(2x+5)^3+(x-3)(x+3)
A company that manufactures personal hygiene items purchases machinery for $220,000 that is considered to last 7 years; it is estimated that at the end of the period it will have a salvage value of $1000. Find: to. The depreciation rate. b. The book value at the end of the sixth year.
∫ √9x + 1 dx
Estimate the quotient for 3.24 ÷ 82
TEST 123123+1236ttttt
4+168×10³×d1+36×10³×d2=-12 -10+36×10³×d1+72×10³×d2=0
In a physics degree course, there is an average dropout of 17 students in the first semester. What is the probability that the number of dropouts in the first semester in a randomly selected year has between 13 and 16 students?
2x2
9/14 x 7/27 carry out indicated operation
Let G be the center of gravity of triangle ABC. We draw through A a parallel to BC on which we take a point D so that DG⊥BG. If the area of the quadrilateral AGBD is equal to s, show that AC·BD≥2·s.
To paint a 250 m wall, a number of workers were employed. If the wall were 30 m longer, 9 more workers would be needed. How many were employed at the beginning?
simplify w+[6+(-5)]
4m - 3t + 7 = 16
A candy manufacturer must monitor deviations in the amount of sugar in their products They want their products to meet standards. They selected a random sample of 20 candies and found that the sandard deviation of that sample is 1.7. What is the probabilty of finding a sample variance as high or higher if the population variance is actually 3277 Assume the population distribution is normal.
In a school playground When going out for recess, 80 men and 75 women coexist, the Patio measures 10 meters For 40 meters (what will be the population density in the break
Hola👋🏻 Toca en "Crear Nueva Tarea" para enviar tu problema de matemáticas. ¡Uno de nuestros expertos comenzará a trabajar en ello de inmediato!
An export company grants a bonus of $100,000 pesos to distribute among three of its best employees, so that the first receives double the second and the latter receives triple the third. How much did each person receive?