Question

A contractor gives a bank note for $10250 at a rate of 1% for one month. How much interest is charged for 4 months?

138

likes
688 views

Answer to a math question A contractor gives a bank note for $10250 at a rate of 1% for one month. How much interest is charged for 4 months?

Expert avatar
Bud
4.6
97 Answers
p=10250, r=0.01 and t=4; now si=ptr=10250 * 0.01 * 4=410

Frequently asked questions (FAQs)
What is 40% of 90?
+
Question: Solve the right triangle with a leg of length 4 and a hypotenuse of length 5. Find the remaining side lengths and angles.
+
What is the measure of the third angle in a triangle if the first two angles measure 30º and 45º?
+
New questions in Mathematics
Use the digits of 1,9,2,3 to come up with all the numbers 98 and 95
³√12 x ⁶√96
2x-y=5 x-y=4
Suppose that a device has been created that launches objects at ground level and that its operation is modeled by the function h(x) = -4ײ + 256x, with h being the height (in meters) and x being the distance (in meters) What is the maximum height that the object reaches?
Suppose 50% of the doctors and hospital are surgeons if a sample of 576 doctors is selected what is the probability that the sample proportion of surgeons will be greater than 55% round your answer to four decimal places
Answer the following questions regarding the expression below. 0.1 (a) Write the number as a fraction.
In a grocery store, when you take out 3 peppers and 4 carrots, there are 26 peppers and 46 carrots left. How many peppers and carrots were there initially?
A recurring sequence is one where elements repeat after completing one standard. If the sequence AB8C14D96AB8C1... is recurring its twentieth term is equal to: (A) B. (B) 8. (C) A. (D) 6. (E) D.
Engineers want to design seats in commercial aircraft so that they are wide enough to fit ​95% of all males.​ (Accommodating 100% of males would require very wide seats that would be much too​ expensive.) Men have hip breadths that are normally distributed with a mean of 14.4 in. and a standard deviation of 1.2 in. Find P95. That​ is, find the hip breadth for men that separates the smallest ​95% from the largest 5​%.
The simple average of 15 , 30 , 40 , and 45 is
4+168×10³×d1+36×10³×d2=-12 -10+36×10³×d1+72×10³×d2=0
X~N(2.6,1.44). find the P(X<3.1)
Jasminder has made 55% of the recipes in a particular cookbook. If there are 9 recipes that he has never made, how many recipes does the cookbook contain?
For what values of m is point P (m, 1 - 2m) in the 2⁰ quadrant?
find missing measure for triangle area = 48 m square base = 10m heaighy = ? m
How to factorise 5y^2 -7y -52
2 - 6x = -16x + 28
calculate the product of 4 and 1/8
9n + 7(-8 + 4k) use k=2 and n=3
(3.1x10^3g^2)/(4.56x10^2g)