Question

Mrs. Emily saved RM10000 in a bank. At the end of the eighth year, the amount of money accumulated amounted to RM19992.71. If the bank pays an annual interest of x% for a year compounded every 6 months. Calculate the value of x.

130

likes
651 views

Answer to a math question Mrs. Emily saved RM10000 in a bank. At the end of the eighth year, the amount of money accumulated amounted to RM19992.71. If the bank pays an annual interest of x% for a year compounded every 6 months. Calculate the value of x.

Expert avatar
Jayne
4.4
106 Answers
STEP BY STEP SOLUTION: Let: A be the accumulated amount P be the principal amount n be the compound t be the time (in years) r be the rate Given: A = RM 19992.71 P = RM 10000 n = 2 t = 8 r = ? Solving for rate r as a decimal r=n\left(\left(\frac{A}{P}\right)^{\frac{1}{nt}}-1\right) r=2\left(\left(\frac{19992.71}{10000}\right)^{\frac{1}{2(8)}}-1\right) r = 0.0885 Then convert r to R as a percentage R = r * 100 R = 0.0885 * 100 R = 8.85%/year ANSWER: The bank pays an annual interest of 8.85%

Frequently asked questions (FAQs)
Math question: At what values of x does the tangent function f(x) = tan x have vertical asymptotes?
+
Question: What is the mean, mode, median, range, and average of the following set of numbers: 5, 10, 15, 15, 20, 25, 30, 35?
+
Question: How many different ways can the letters in the word "MATH" be arranged?
+
New questions in Mathematics
calculate the derivative by the limit definition: f(x) = 6x^3 + 2
Y=-x^2-8x-15 X=-7
What is the coefficient of elasticity of the material that must be placed on the heel of the 10 cm high clog, with a base area of 2 cm² so that it deforms only 2 cm when the force on it will be a maximum of 600 N.
3(2+x)-2(2x+6)=20-4x
Karina has a plot of 5000 square meters in which she has decided that 60% of it will be used to plant vegetables. Of this part, 12% will be dedicated to planting lettuce. How much surface area of the plot will be used to grow lettuce?
How many kilometers does a person travel in 45 minutes if they move at a rate of 8.3 m/s?
If L (-2, -5) reflected across y = -4. What are the coordinates of L?
Determine the equations of the recipes that pass through the following pairs of points P1 (2;-1) and p2 (4;-1)
Derivative of x squared
Suppose X has a Poisson distribution, with a mean of 0.4. Determine the probability that x is at most 2.
Which of the following is the product of multiplying twenty-seven and twenty-five hundredths by nine and twenty-seven hundredths?
Suppose 56% of politicians are lawyers if a random sample of size 564 is selected, what is the probability that the proportion of politicians who are lawyers will differ from the total politicians proportions buy more than 4% round your answer to four decimal places
224 × (6÷8)
The sum of two numbers is equal to 58 and the largest exceeds by at least 12. Find the two numbers
A company that manufactures personal hygiene items purchases machinery for $220,000 that is considered to last 7 years; it is estimated that at the end of the period it will have a salvage value of $1000. Find: to. The depreciation rate. b. The book value at the end of the sixth year.
If f(x,y)=6xy^2+3y^3 find (∫3,-2) f(x,y)dx.
What’s the slope of a tangent line at x=1 for f(x)=x2. We can find the slopes of a sequence of secant lines that get closer and closer to the tangent line. What we are working towards is the process of finding a “limit” which is a foundational topic of calculus.
A circular window has a rubber molding around the edge. If the window has a radius of 250 mm, how long is the piece of molding that is required ? (To the nearest mm)
nI Exercises 65-68, the latitudes of a pair of cities are given. Assume that one city si directly south of the other and that the earth is a perfect sphere of radius 4000 miles. Use the arc length formula in terms of degrees to find the distance between the two cities. 65. The North Pole: latitude 90° north Springfield, Illinois: latitude 40° north
7- A printing company found in its investigations that there were an average of 6 errors in 150-page prints. Based on this information, what is the probability of there being 48 errors in a 1200-page job?