Question

Margin of error E=0.30 populations standard deviation =2.5. Population means with 95% confidence. What I the required sample size (round up to the whole number)

115

likes
576 views

Answer to a math question Margin of error E=0.30 populations standard deviation =2.5. Population means with 95% confidence. What I the required sample size (round up to the whole number)

Expert avatar
Fred
4.4
120 Answers
To calculate the required sample size, we can use the formula:

n = \frac{{Z^2 \cdot \sigma^2}}{{E^2}}

Where:
- \(n\) is the required sample size
- \(Z\) is the z-score corresponding to the desired confidence level (in this case, for 95%, \(Z = 1.96\))
- \(\sigma\) is the population standard deviation
- \(E\) is the margin of error

Plugging in the given values:

n = \frac{{1.96^2 \cdot 2.5^2}}{{0.3^2}}

Simplifying the equation:

n = \frac{{3.8416 \cdot 6.25}}{{0.09}}

n = \frac{{24.01}}{{0.09}}

n \approx 266.778

Rounding up to the nearest whole number, the required sample size is:

Answer: The required sample size is 267.

Frequently asked questions (FAQs)
What is the probability of obtaining exactly 3 heads in 6 coin tosses?
+
What is the value of f(10) for the logarithmic function f(x) = log(x)? (Round to two decimal places if necessary)
+
Question: Find the component form of a unit vector parallel to (-3, 4) in 2D.
+
New questions in Mathematics
How to find the value of x and y which satisfy both equations x-2y=24 and 8x-y=117
Let f(x)=||x|−6|+|15−|x|| . Then f(6)+f(15) is equal to:
𝑦 = ( 𝑥2 − 3) (𝑥3 + 2 𝑥 + 1)
a ferry travels 1/6 of the distance between two ports in 3/7 hour. the ferry travels at a constant rate. at this rate, what fraction of the distance between the two ports can the ferry travel in one hour?
431414-1*(11111-1)-4*(5*3)
-11+29-18
Write 32/25 as a percent
solve the following trigo equation for 0°<= x <= 360°. sec x =-2
2.5 / 21.85
An electrical company manufactures batteries that have a duration that is distributed approximately normally, with a mean of 700 hours and a standard deviation of 40 hours. Find the probability that a randomly selected battery has an average life of less than 810 hours.
2x+4x=
Primes are numbers divisible only by 1 and themselves; There are infinitely many prime numbers and the first ones are 2, 3, 5, 7, 11, 13, 17, 19, 23, .... Consider a 12-sided die, with the faces numbered from 1 to 12. Out of 4 rolls, the probability that only the first three numbers are primes is:
Raúl, Gilberto and Arturo are playing golf; The probabilities of winning for each one are as follows: (Raúl wins) = 20% (Gilberto wins) = 0.05% (Arturo wins) = ¾%. Perform operations and order events from least to most probable.
A machine produces 255 bolts in 24 minutes. At the same rate, how many bolts would be produced in 40 minutes?
prove that for sets SS, AA, BB, and CC, where AA, BB, and CC are subsets of SS, the following equality holds: (A−B)−C=(A−C)−(B−C)
Write the inequality in the form of a<x<b. |x| < c^2
8. Measurement Jillian measured the distance around a small fish pond to be 27 yards. What would be a good estimate of the distance across the pond: 14 yards, 9 yards, or 7 yards? Explain how you decided.
4m - 3t + 7 = 16
6(k-7) -2=5
To apply a diagnostic test, in how many ways can 14 students be chosen out of 25? if the order does not matter