Question

A sprinter enters the 60m mark of the race with a velocity of 10.2m^-1. He continued to accelerate at a rate of 2.1ms^-2 over the next 10m covering this in 0.81s. Calculate the velocity of the sprinter when he reached 70m

135

likes
673 views

Answer to a math question A sprinter enters the 60m mark of the race with a velocity of 10.2m^-1. He continued to accelerate at a rate of 2.1ms^-2 over the next 10m covering this in 0.81s. Calculate the velocity of the sprinter when he reached 70m

Expert avatar
Jayne
4.4
106 Answers
To calculate the final velocity of the sprinter when he reaches 70m, we can use the equation of motion: v^2 = u^2 + 2as Where: - v is the final velocity - u is the initial velocity - a is the acceleration - s is the displacement Given: - Initial velocity (u) = 10.2 m/s - Acceleration (a) = 2.1 m/s^2 - Displacement (s) = 70 m - 60 m = 10 m Substituting the given values into the equation, we have: v^2 = (10.2 m/s)^2 + 2 * 2.1 m/s^2 * 10 m Calculating this equation: v^2 = 104.04 m^2/s^2 + 42 m^2/s^2 v^2 = 146.04 m^2/s^2 To find the final velocity (v), we take the square root of both sides: v = √(146.04 m^2/s^2) v ≈ 12.08 m/s (rounded to 2 decimal places Therefore, the velocity of the sprinter when he reaches 70m is approximately 12.08 m/s

Frequently asked questions (FAQs)
What is the value of log(base 5) (125) - log(base 5) (25)?
+
Question: Find the value of sinh(π/4) - tanh(2) + sech(0) - csch(1) + coth(3π/2).
+
What is the product of 20 multiplied by 13?
+
New questions in Mathematics
calculate the derivative by the limit definition: f(x) = 6x^3 + 2
-x+3x-2,si x=3
10! - 8! =
A college believes that 22% of applicants to that school have parents who have remarried. How large a sample is needed to estimate the true proportion of students who have parents who have remarried to within 5 percentage points?
Use the elimination to find the solution to each linear system. X+y=43 2x-y=20
A, B, C and D are numbers; If ABCD = 23, What is the result of ABCD BCDA CDAB DABC operation?
How many different ways can a psychology student select 5 subjects from a pool of 20 subjects and assign each one to a different experiment?
(-5/6)-(-5/4)
solve for x 50x+ 120 (176-x)= 17340
6-35 A recent study by an environmental watchdog determined that the amount of contaminants in Minnesota lakes (in parts per million) it has a normal distribution with a mean of 64 ppm and variance of 17.6. Assume that 35 lakes are randomly selected and sampled. Find the probability that the sample average of the amount of contaminants is a) Greater than 72 ppm. b) Between 64 and 72 ppm. c) Exactly 64 ppm. d) Greater than 94 ppm.
Let A, B, C and D be sets such that | A| = |C| and |B| = |D|. Prove that |A × B| = |C × D|
Convert 9/13 to a percent
Let v be the set of all ordered pairs of real numbers and consider the scalar addition and multiplication operations defined by: u+v=(x,y)+(s,t)=(x+s+1,y+t -two) au=a.(x,y)=(ax+a-1,ay-2a+2) It is known that this set with the operations defined above is a vector space. A) calculate u+v is au for u=(-2,3),v=(1,-2) and a=2 B) show that (0,0) #0 Suggestion find a vector W such that u+w=u C) who is the vector -u D) show that axiom A4 holds:-u+u=0
(2m+3)(4m+3)=0
In a company dedicated to packaging beer in 750 mL containers, a normal distribution is handled in its packaging process, which registers an average of 745 mL and a standard deviation of 8 mL. Determine: a) The probability that a randomly selected container exceeds 765 mL of beer b) The probability that the beer content of a randomly selected container is between 735 and 755 mL.
List five numbers that belong to the 5 (mod 6) numbers. Alternate phrasing, list five numbers that satisfy equation x = 5 (mod 6)
00 piece jigsaw puzzle. the completed puzzle is 10x10. each piech connects to at least 2 other pieces. i plan to assemble by taking pieces out of box one by one. if i've already taken out 2 pieces that dont directly connect, what is the minimum number of additional pieces that i need to draw to in order to guarentee that the original 2 pieces connect?
7- A printing company found in its investigations that there were an average of 6 errors in 150-page prints. Based on this information, what is the probability of there being 48 errors in a 1200-page job?
2+2020202
Triangle ABC has AB=AC and angle BAC =X, with X being less than 60 degrees. Point D lies on AB such that CB = CD Point E lies on AC such that CE= DE Determine angle DEC in terms of X