Question

In a 24 hours period, the average number of boats arriving at a port is 10. Assuming that boats arrive at a random rate that is the same for all subintervals of equal length (i.e. the probability of a boat arriving during a 1 hour period the same for every 1 hour period no matter what). Calculate the probability that more than 1 boat will arrive during a 1 hour period. (P(X>1) ) Give your answers to 4 decimal places and in a range between 0 and 1

207

likes
1036 views

Answer to a math question In a 24 hours period, the average number of boats arriving at a port is 10. Assuming that boats arrive at a random rate that is the same for all subintervals of equal length (i.e. the probability of a boat arriving during a 1 hour period the same for every 1 hour period no matter what). Calculate the probability that more than 1 boat will arrive during a 1 hour period. (P(X>1) ) Give your answers to 4 decimal places and in a range between 0 and 1

Expert avatar
Fred
4.4
120 Answers
To solve this problem, we will use the Poisson distribution since we are dealing with the arrival of boats over a given time period.

The average number of boats arriving at the port in a 1-hour period is given as 10. Therefore, the average rate parameter, λ, is also 10.

The probability of more than 1 boat arriving during a 1-hour period can be calculated as:

P(X > 1) = 1 - P(X = 0) - P(X = 1)

where P(X = k) represents the probability of k boats arriving during a 1-hour period.

Using the formula for the Poisson distribution:

P(X = k) = (e^(-λ) * λ^k) / k!

we can calculate each term.

P(X = 0) = (e^(-10) * 10^0) / 0! = e^(-10)

P(X = 1) = (e^(-10) * 10^1) / 1! = 10 * e^(-10)

Now we can substitute these values into the formula for P(X > 1):

P(X > 1) = 1 - e^(-10) - 10 * e^(-10)

Calculating this expression, we find:

P(X > 1) ≈ 1 - e^(-10) - 10 * e^(-10) ≈ 1 - 0.00004540 - 0.00045399 ≈ 0.9995

Therefore, the probability that more than 1 boat will arrive during a 1-hour period is approximately 0.9995.

\textbf{Answer: } P(X > 1) \approx 0.9995

Frequently asked questions (FAQs)
Math Question: Find the absolute extrema of the function f(x) = 2x^3 - 12x^2 + 10x - 3 on the interval [0, 5].
+
What is the measure of an angle formed by two intersecting lines, given that the sum of their adjacent angles is 120 degrees?
+
What is the period of the trigonometric function f(x) = 2sin(3x)?
+
New questions in Mathematics
Solution of the equation y'' - y' -6y = 0
The sum of an infinite geometric series is 13,5 The sum of the same series, calculated from the third term is 1,5. Q. Calculate r if r>0.
Suppose X has a Poisson distribution, with a mean of 0.4. Determine the probability that x is at most 2.
Suppose 56% of politicians are lawyers if a random sample of size 564 is selected, what is the probability that the proportion of politicians who are lawyers will differ from the total politicians proportions buy more than 4% round your answer to four decimal places
-0.15/32.6
In a store, a person carries 14 kilos of rice and 28 kilos of flour. In what ratio are the kilos found? (Remember to simplify until you reach an irreducible fraction)
The durability of a tire of a certain brand is a Normal random variable with an average of 64,000 km and a standard deviation of 9,000 km. Assuming independence between tires, what is the probability that the 4 tires on a car will last more than 58,000 km?
Three machines called A, B and C, produce 43%, 26% and 31% of the total production of a company, respectively. Furthermore, it has been detected that 8%, 2% and 1.6% of the product manufactured by these machines is defective. a) What is the probability that a product is not defective? b) A product is selected at random and found to be defective, what is the probability that it was manufactured on machine B?
1. A capital of $3,831 was lent, and it has produced interest of $840 from 05-12-2022 to 1-12-2023. At what annual simple interest rate was the capital lent?
Calculate the difference between 407 and 27
A,B,C and D are the corners of a rectangular building. Find the lengths the diagonals if AB measures 38' - 9" and AD measures 56' - 3"
a survey showed that 3 out of 7 voters would vote in an election. based on this survey, how many people would vote in a city with 25,000 people?
In a 24 hours period, the average number of boats arriving at a port is 10. Assuming that boats arrive at a random rate that is the same for all subintervals of equal length (i.e. the probability of a boat arriving during a 1 hour period the same for every 1 hour period no matter what). Calculate the probability that more than 1 boat will arrive during a 1 hour period. (P(X>1) ) Give your answers to 4 decimal places and in a range between 0 and 1
A diamond ring was reduced from $999.99 to $689.99. Find the percent reduction in the price. Round the answer to the nearest tenth of a percent, if necessary.
a) Statistics scores are normally distributed with the mean of 75 and standard deviation of 7. What is the probability that a student scores between 80 and 88
The blood types of individuals in society are as follows: A: 30%, B: 25%, AB: 20%, 0: 25%. It is known that the rates of contracting a certain disease according to blood groups are as follows: A: 7%, B: 6%, AB: 7%, 0: 4%. Accordingly, if a person selected by chance is known to have this disease, what is the probability of having blood group O?
2.3 X 0.8
A nondegenerate ideal gas of diatomic molecules with a kilomolar mass of 2 kg/kmol and a characteristic rotational temperature of 86 K is adsorbed on the walls of a container, where the binding energy is 0.02 eV. The adsorbed molecules move freely on the walls, and their rotation is confined to the plane of the walls. Calculate the surface density of adsorbed molecules at 12 K if the gas pressure is 103 Pa! What result would you get at 68 K and the same pressure?
12[4 + (8 + 7) + 5]
23,456 + 3,451