in a normally distributed data set a mean of 31 where 95 of the data fall between 27 4 and 34 6 what would be the standard
Question
In a normally distributed data set a mean of 31 where 95% of the data fall between 27.4 and 34.6, what would be the standard deviation of that data set?
194
likes
971 views
Answer to a math question In a normally distributed data set a mean of 31 where 95% of the data fall between 27.4 and 34.6, what would be the standard deviation of that data set?
using empirical rule, 95% falls within 2 sd from the mean
31 - 27.4 = 3.6
3.6/2 = 1.8
sd = 1.8
Frequently asked questions (FAQs)
Question: Calculate the z-score given a data value, mean, and standard deviation.
+
What are the key characteristics of the ellipse function in terms of its equation, center, major and minor axes lengths, eccentricity, and foci locations?
+
What are the product and sum of the roots of a quadratic equation ax^2 + bx + c = 0?