Question

Students are performing an experiment for their physics class and are testing their predictions for projectile motion. They set up a system so that a beanbag is launched horizontally off one of their desks with an initial speed of 4.2 m/s. They measure the height of the desk to be 1.3 m. a) What time of flight should the students predict for the beanbag? b) What range should the students predict for the beanbag?

74

likes
372 views

Answer to a math question Students are performing an experiment for their physics class and are testing their predictions for projectile motion. They set up a system so that a beanbag is launched horizontally off one of their desks with an initial speed of 4.2 m/s. They measure the height of the desk to be 1.3 m. a) What time of flight should the students predict for the beanbag? b) What range should the students predict for the beanbag?

Expert avatar
Hermann
4.6
128 Answers
1. The vertical motion can be analyzed using the formula for the position under constant acceleration:
y = y_0 + v_{y0} t - \frac{1}{2} g t^2
2. Since the beanbag is launched horizontally, the initial vertical velocity ( v_{y0} ) is 0, and the equation simplifies to:
y = y_0 - \frac{1}{2} g t^2
3. Setting y = 0 when the beanbag hits the ground and using y_0 = 1.3 m:
0 = 1.3 - \frac{1}{2} (9.81) t^2
4. Solving for t :
1.3 = \frac{1}{2} (9.81) t^2
2 \times 1.3 = 9.81 t^2
2.6 = 9.81 t^2
t^2 = \frac{2.6}{9.81}
t^2 = 0.2651
t = \sqrt{0.2651}
t \approx 0.515 \; \text{seconds}

Answer: t = 0.515 \; \text{seconds}

**b) What range should the students predict for the beanbag?**

[Solution]
R = 2.163 \; \text{meters}

[Step-by-Step]
1. The horizontal motion can be analyzed using the formula for uniform motion:
x = v_x t
2. We already found the time t = 0.515 seconds.
3. Using the initial horizontal speed v_x = 4.2 m/s:
x = 4.2 \times 0.515
4. Calculating x :
x = 4.2 \times 0.515
x \approx 2.163 \; \text{meters}

Answer: R = 2.163 \; \text{meters}

Frequently asked questions (FAQs)
What is the limit of (x^2 + 3x - 2) as x approaches 2?
+
What is the solution to 3x + 5 = 17?
+
What is the length of the third side of a triangle with angles 30°, 45°, and side lengths 5 and 7?
+
New questions in Mathematics
2x-y=5 x-y=4
Calculate the equation of the tangent line ay=sin(x) cos⁡(x)en x=π/2
If O(3,-2) is reflected across x = 2. What are the coordinates of O
7273736363-8
(5y 9)-(y 7)
Three squares have a total area of 35.25 𝑐𝑚2 . The larger square has twice the side-length of the middle-sized square. The smaller square has its side length exactly 0.5 cm smaller than the middle-sixed square. Find the side lengths of each of the three squares.
The physician orders 15mg of tramadol(liquid). On hand is 30mg/2mL vials. How many mL will the MA administer?
4+168×10³×d1+36×10³×d2=-12 -10+36×10³×d1+72×10³×d2=0
Quadratic equation 2X = 15/X + 7
If the regression equation is given by 4x –y + 5 = 0, then the slope of regression line of y on x is
A car travels 211 miles on 15 gallons of gasoline. The best estimate of the car’s miles per gallon is?
Determine a general formula​ (or formulas) for the solution to the following equation.​ Then, determine the specific solutions​ (if any) on the interval [0,2π). cos30=0
A contractor gives a bank note for $10250 at a rate of 1% for one month. How much interest is charged for 4 months?
16.What payment (deposit) made at the end of each month will accumulate to $10473 in 13 years at 7.9% compounded monthly? Enter to the nearest cent (two decimals). Do not use $ signs or commas in the answer.
Log0
A given initial capital in simple interest at the annual rate and for 27 months produced the accumulated capital of 6600 um if the same capital had been invested at the same rate but during 28 months the said accumulated capital would be increased in an amount corresponding to 0.75% of the initial capital Calculate the initial capital and the annual rate at which it was invested
The area bounded by the curve y=ln(x) and the lines x=1 and x=4 above the x−axis is
The average weekly earnings in the leisure and hospitality industry group for a re‐ cent year was $273. A random sample of 40 workers showed weekly average ear‐ nings of $285 with the population standard deviation equal to 58. At the 0.05 level of significance can it be concluded that the mean differs from $273? Find a 95% con‐ fidence interval for the weekly earnings and show that it supports the results of the hypothesis test.
Carmen's age was twice as old as Luis was when Carmen was Luis's age. When Luis is Carmen's age, their ages will add up to 112.
5 1/9 + 2 2/3