The formula for simple interest is:
I=\frac{P\times t\times r}{100}
Given P = $75000, t = 12.5 years, and r = 3.45% or 0.0345:
I=\frac{75000\times12.5\times0.0345}{100}=323.4375
Frequently asked questions (FAQs)
What is the formula for finding the surface area of a cube with side length s?
+
What is the standard deviation of the set: {12, 16, 18, 20, 22, 25, 28}?
+
What is the area of a triangle with base π units and height 2π units?