the probabilty that a person has a motorcycle given that she owns a car 25 the percentage of people owing a motorcycle is
Question
the probabilty that a person has a motorcycle, given that she owns a car 25%. the percentage of people owing a motorcycle is 15% and that who own a car is 35%. find probabilty that a person owns any one or both of those
96
likes
480 views
Answer to a math question the probabilty that a person has a motorcycle, given that she owns a car 25%. the percentage of people owing a motorcycle is 15% and that who own a car is 35%. find probabilty that a person owns any one or both of those
P(A|B) = \frac 0,25 = \frac P (A \cap B ) = 0,25\times 0,35 P (A \cap B ) =0,0875 P (A \cup B) = P(A) P(B) - P(A \cap B) = 0,15 0,35 - 0,0875 = 0,4125
Frequently asked questions (FAQs)
Q: What is the graph of the logarithmic function f(x) = log(base 2) x, in terms of its general shape, asymptotes, and behavior as x approaches positive and negative infinity?
+
What is the limit as x approaches 2 of [(x^2 + x + 1)/(2x^2 - 3x - 2)]?