Question

A company made 150,000 in the first year 145,000 in the second 140,000 in the third year successively during the first decade of this company's existence it made a total of

284

likes
1422 views

Answer to a math question A company made 150,000 in the first year 145,000 in the second 140,000 in the third year successively during the first decade of this company's existence it made a total of

Expert avatar
Esmeralda
4.7
102 Answers
Para calcular o total faturado pela empresa na primeira década de existência, precisamos somar os valores faturados em cada ano.

Ano 1: 150.000
Ano 2: 145.000
Ano 3: 140.000

Podemos observar que os valores estão diminuindo em uma progressão aritmética. Podemos então encontrar o valor faturado no décimo ano usando a fórmula da soma dos termos de uma progressão aritmética.

A fórmula para calcular a soma dos termos de uma progressão aritmética é:

S_n = (n/2) * (a_1 + a_n)

Onde:
S_n é a soma dos n termos
n é o número de termos
a_1 é o primeiro termo
a_n é o enésimo termo

Neste caso, n = 10, a_1 = 150.000 e a_n = 140.000. Substituindo na fórmula, temos:

S_10 = (10/2) * (150.000 + 140.000)
= 5 * (290.000)
= 1,450,000

Portanto, o faturamento total da empresa na primeira década de existência foi de 1,450,000 (em unidades monetárias).

Frequently asked questions (FAQs)
Math question: Find the slope-intercept equation of a line passing through (2, 5) and (6, 3).
+
What is the resultant displacement when a vector of magnitude 100 and direction 30° is added to a vector of magnitude 75 and direction 150°?
+
What is the variance of the set {5, 8, 10, 12, 15}?
+
New questions in Mathematics
Given the vectors: a = (2m – 3n, 4n – m) and b = (2, -3), find the values of m and n that make: a = 5 b.
Use the elimination to find the solution to each linear system. X+y=43 2x-y=20
In a store there are packets of chocolate, strawberry, tutti-frutti, lemon, grape and banana sweets. If a person needs to choose 4 flavors of candy from those available, how many ways can they make that choice?
Suppose 56% of politicians are lawyers if a random sample of size 564 is selected, what is the probability that the proportion of politicians who are lawyers will differ from the total politicians proportions buy more than 4% round your answer to four decimal places
Margin of error E=0.30 populations standard deviation =2.5. Population means with 95% confidence. What I the required sample size (round up to the whole number)
How many different ways can a psychology student select 5 subjects from a pool of 20 subjects and assign each one to a different experiment?
5.- From the probabilities: 𝐏(𝐁) = 𝟑𝟎% 𝐏(𝐀 ∩ 𝐁) = 𝟐𝟎% 𝐏(𝐀 ̅) = 𝟕𝟎% You are asked to calculate: 𝐏(𝐀 ∪ 𝐁)
You mix a powder drug with a 4.5ml of liquid to get a reconstituted solution with a concentration of 250mg/ml. The prescribers order is for 500 mg . You will give what ml of the reconstituted solution
. What will be the osmotic pressure of a solution that was prepared at 91°F by dissolving 534 grams of aluminum hydroxide in enough water to generate 2.784 ml of solution.
In a order to compare the means of two populations, independent random samples of 410 observations are selected from each population, with Sample 1 the results found in the table to the right. Complete parts a through e below. X1 = 5,319 S1= 143 a. Use a 95% confidence interval to estimate the difference between the population means (H - H2) Interpret the contidence interval. The contidence interval IS (Round to one decimal place as needed.) Sample 2 X2 = 5,285 S2 = 198 Aa. Use a 95% confidence interval to estimate the difference between the population means (A1 - M2) Interpret the contidence interval. The contidence interval Is (Round to one decimal place as needed.) b. Test the null hypothesis Ho versus alternative hypothesis Ha (H What is the test statistic? H2) + Give the significance level of the test, and interpret the result. Use a = 0.05. Z=
With the aim of identifying the presence of the feline leukemia virus (FeLV), blood samples were collected from cats sent to a private veterinary clinic in the city of Belo Horizonte. Among the animals treated, it was possible to observe that age followed a Normal distribution with a mean of 4.44 years and a standard deviation of 1.09 years. Considering this information, determine the value of the third quartile of the ages of the animals treated at this veterinary clinic. ATTENTION: Provide the answer to exactly FOUR decimal places
Engineers want to design seats in commercial aircraft so that they are wide enough to fit ​95% of all males.​ (Accommodating 100% of males would require very wide seats that would be much too​ expensive.) Men have hip breadths that are normally distributed with a mean of 14.4 in. and a standard deviation of 1.2 in. Find P95. That​ is, find the hip breadth for men that separates the smallest ​95% from the largest 5​%.
A function is considered exponential when it has a base with positive values greater than zero and different from one, where the exponent is an unknown. An important characteristic of exponential functions is that they show rapid growth or decay as an independent variable increases or decreases. Given the function 25^(x+3)=125, it is calculated that x has the value of
9 x² + 2x + 1 = 0
How to factorise 5y^2 -7y -52
The perimeter of a rectangular rug is 42 feet. The width is 9 feet. What is the length?
Carmen's age was twice as old as Luis was when Carmen was Luis's age. When Luis is Carmen's age, their ages will add up to 112.
64-6x^2>0
23,456 + 3,451
The car with an irresponsible driver starts to brake when it goes through a red light. When passing the traffic light, he does so at a speed of 115 kph in the right lane. Further ahead, 70 meters from the traffic light, a child is crossing the street and falls. If the effect of the car's brakes is equivalent to a deceleration of magnitude 5.7m/s². Is the child hit by the car or not? How far from the traffic light does the car stop?