Question

2. A factory has a quality control standard that consists of randomly selecting 20 items produced daily and determining the number of defective units. If there are two or more defective units, manufacturing stops for an equipment inspection. It is known from experience that the probability that a produced item is defective is 5%. Find the probability that on any day production will stop when applying the standard.

78

likes
390 views

Answer to a math question 2. A factory has a quality control standard that consists of randomly selecting 20 items produced daily and determining the number of defective units. If there are two or more defective units, manufacturing stops for an equipment inspection. It is known from experience that the probability that a produced item is defective is 5%. Find the probability that on any day production will stop when applying the standard.

Expert avatar
Fred
4.4
118 Answers
Let's denote the random variable representing the number of defective items out of 20 selected as X . This random variable follows a binomial distribution with n = 20 and p = 0.05 .

The probability that there are 2 or more defective items can be found by calculating the complementary event, which is the probability that there are 0 or 1 defective items.

The probability of having 0 or 1 defective item can be calculated as follows:
P(X = 0) = \binom{20}{0} (0.05)^0 (0.95)^{20}
P(X = 1) = \binom{20}{1} (0.05)^1 (0.95)^{19}

Now, the probability of having 2 or more defective items is:
P(\text{2 or more defects}) = 1 - P(X=0) - P(X=1)

Calculating each part:
P(X=0) = \binom{20}{0} (0.05)^0 (0.95)^{20} = 0.3585
P(X=1) = \binom{20}{1} (0.05)^1 (0.95)^{19} \approx 0.3774

Therefore,
P(\text{2 or more defects}) = 1 - 0.3585 - 0.3774 = 0.2641

So, the probability that production stops on any day is \boxed{0.2641} .

Frequently asked questions (FAQs)
What is the length of side c in a triangle with angles A = 30°, B = 60°, and side a = 5 units?
+
What is the perimeter of a triangle with sides a=5 cm, b=7 cm, and c=9 cm?
+
What is the x-intercept of the reciprocal function f(x) = 1/x?
+
New questions in Mathematics
Simplify the expression sin³(x)+cos³(x), using trigonometric functions
Let the vectors be u=(-1,0,2) , v=(0,2,-3) , w=(2,2,3) Calculate the following expressions a)<u,w> b) &lt;2u- 5v,3w&gt;
5/8 x 64
String x = 5 Int y=2 System.out.println(x+y)
For a temperature range between -3 degrees Celsius to 5 degrees Celsius, what is the temperature range in degrees Farenheight
x/20*100
The main cost of a 5 pound bag of shrimp is $47 with a variance of 36 if a sample of 43 bags of shrimp is randomly selected, what is the probability that the sample mean with differ from the true mean by less than $1.4
Identify a pattern in the list of numbers.Then use this pattern to find the next number. 37,31,25,19,13
Solve this mathematical problem if 3/5 of a roll of tape measures 2m. How long is the complete roll?
In a grocery store, when you take out 3 peppers and 4 carrots, there are 26 peppers and 46 carrots left. How many peppers and carrots were there initially?
What’s the slope of a tangent line at x=1 for f(x)=x2. We can find the slopes of a sequence of secant lines that get closer and closer to the tangent line. What we are working towards is the process of finding a “limit” which is a foundational topic of calculus.
Suppose that you use 4.29 g of Iron in the chemical reaction: 2Fe(s) + 3 Cu2 + (aq) 2Fe 3 + (aq) + 3Cu(s ) - . What is the theoretical yield of Cu (s), in grams?
Your boss asks you to plan the sample size for a randomized, double-blind, controlled trial in the clinical development of a cure for irritable bowl disease. Current standard treatment shall be compared with a new treatment in this trial. The S3-guideline of AWM demonstrated a mean change of the summary score of the validated health related quality of life questionnaire at 8 weeks of 16 with standard deviation 23 under standard treatment. You quote the drop-out rate of 11% from literature (previous phase of clinical development). Your research yielded a clinically important effect of 4 that has been found to be the Minimal Clinically Important Difference (MCID). In order to demonstrate superiority of the new treatment over standard of care, you assume that the change in of the summary score of the validated health related quality of life questionnaire follows a normal distribution, and that the standard deviation is the same for both treatments. How many patientes would one need to recruit for the trial to demonstrate the clinically interesting difference between treatments at significance level 5% with 95% power?
Estimate the quotient for 3.24 ÷ 82
9.25=2pi r solve for r
List five numbers that belong to the 5 (mod 6) numbers. Alternate phrasing, list five numbers that satisfy equation x = 5 (mod 6)
prove that for sets SS, AA, BB, and CC, where AA, BB, and CC are subsets of SS, the following equality holds: (A−B)−C=(A−C)−(B−C)
A membership to the gym cost $25 per person in 1995. The membership cost has increased by an average $6 per person for each year since 1995. Write a linear equation for the cost of a gym membership for one person since 1995. What is the cost of a gym membership in 2009?
What is the percentage of nitrogen abundance in copper dinatrate Cu(NO3)2
The perimeter of a rectangular rug is 42 feet. The width is 9 feet. What is the length?