Question

A candy distributor needs to mix a 40% fat-content chocolate with a 60% fat-content chocolate to create 100 kilograms of a 40% fat-content chocolate. How many kilograms of each kind of chocolate must they use?

199

likes
997 views

Answer to a math question A candy distributor needs to mix a 40% fat-content chocolate with a 60% fat-content chocolate to create 100 kilograms of a 40% fat-content chocolate. How many kilograms of each kind of chocolate must they use?

Expert avatar
Velda
4.5
110 Answers
Let's assume that the distributor needs to use x kilograms of the 40% fat-content chocolate and y kilograms of the 60% fat-content chocolate.

We know that the total weight of the mixture is 100 kilograms, so x + y = 100.

Since the desired fat content of the mixture is 40%, we can set up the equation for the fat content as:

(0.40)(x) + (0.60)(y) = (0.40)(100).

Now we can solve these two equations simultaneously to find the values of x and y.

From the first equation, we can solve for y:

y = 100 - x.

Substituting this into the second equation, we have:

(0.40)(x) + (0.60)(100 - x) = (0.40)(100).

Simplifying the equation, we get:

0.40x + 60 - 0.60x = 40.

Combining like terms, we have:

-0.20x + 60 = 40.

Subtracting 60 from both sides, we get:

-0.20x = -20.

Dividing both sides by -0.20, we get:

x = 100.

Substituting this value of x back into the first equation, we have:

y = 100 - x = 100 - 100 = 0.

Therefore, the distributor needs to use 100 kilograms of the 40% fat-content chocolate and 0 kilograms of the 60% fat-content chocolate to create a 100-kilogram mixture with a 40% fat content.

Answer: The distributor needs to use 100 kilograms of the 40% fat-content chocolate and 0 kilograms of the 60% fat-content chocolate.

Frequently asked questions (FAQs)
Question: What is the slope of the line passing through the points (2, 5) and (-3, 1)?
+
What is the volume of a rectangular prism with a length of 5, width of 4, and height of 3?
+
What is the y-coordinate of the point where the logarithmic function f(x) = log(base 2)(x) intersects the x-axis?
+
New questions in Mathematics
Jose bought 3/4 of oil and his sister bought 6/8, which of the two bought more oil?
What is the amount of interest of 75,000 at 3.45% per year, at the end of 12 years and 6 months?
Suppose 56% of politicians are lawyers if a random sample of size 873 is selected, what is the probability that the proportion of politicians who are lawyers will be less than 55% round your answer to four decimal places
2x-4y=-6; -4y+4y=-8
A regional candy factory sells a guava roll at a price of $48, the monthly fixed costs amount to $125,000 and the variable cost for making a guava roll is $28. Determine: a) The equation of the total income from the production of guava rolls.
If f(x,y)=6xy^2+3y^3 find (∫3,-2) f(x,y)dx.
89, ÷ 10
3.24 ÷ 82
Use a pattern approach to explain why (-2)(-3)=6
Using the bank and exact method, calculate the interest on capital 10000 at 12% annual nominal interest rate for the period from 15.3. 2016 until 10/10/2016
Buffalo Company makes and sells shampoo. Each unit requires $1.40 labor costs, material costs per unit are $0.90 and other variable costs are $0.30. It sells shampoo for $4.45 to retailers. Fixed costs are $15,000. It sold 25,000 units in the current month. What is the Break-Even point in units? What is the Break-Even point in dollars? What is the contribution margin of Buffalo Company?
effectiveness of fiscal and monetary policy under closed and open economies
2x2
A diamond ring was reduced from $999.99 to $689.99. Find the percent reduction in the price. Round the answer to the nearest tenth of a percent, if necessary.
if y=1/w^2 yw=2-x; find dy/dx
a coffee shop has 9 types of creamer and 11 types of sweetener. In how any ways can a person make their coffee?
A candy manufacturer must monitor deviations in the amount of sugar in their products They want their products to meet standards. They selected a random sample of 20 candies and found that the sandard deviation of that sample is 1.7. What is the probabilty of finding a sample variance as high or higher if the population variance is actually 3277 Assume the population distribution is normal.
question 1 Consider a sample space S, and two events A and B such that P(A ∩ B) = 0.2, P(A ∪ B) = 0.6, P(B ∪ ̄A) = 0.8 (a) [0.5 points] Calculate P (A). (b) [0.5 points] Calculate P (B)
-1/3x+15=18
g(x)=3(x+8). What is the value of g(12)