Question

A salesperson earns a base salary of $600 per month plus a commission of 10% of the sales she makes. You discover that on average, it takes you an hour and a half to make $100 worth of sales. How many hours will you have to work on average each month for your income to be $2000?

110

likes
551 views

Answer to a math question A salesperson earns a base salary of $600 per month plus a commission of 10% of the sales she makes. You discover that on average, it takes you an hour and a half to make $100 worth of sales. How many hours will you have to work on average each month for your income to be $2000?

Expert avatar
Nash
4.9
87 Answers
Solución: Sea x el número de horas necesarias para trabajar. La tasa de ventas es de $100 por 1,5 horas y la comisión es igual al 10% de las ventas totales. Por lo tanto, la comisión total por x número de horas es igual al 10% de la tasa de ventas multiplicada por x, o \frac{\$100}{1.5h}\cdot10%\cdot x que, simplificado, es igual a \frac{20}{3}x El salario mensual objetivo es igual al salario base más la comisión mensual total, que es igual a 600+\frac{20}{3}x=2000 Resolver x, \frac{20}{3 }x=1400 x=1400\times\frac{3}{20} x=210h Por lo tanto, el vendedor necesita trabajar un promedio de 210 horas cada mes para que los ingresos sean de $2000. Respuesta: 210 horas

Frequently asked questions (FAQs)
What is the length of the adjacent side, given an angle of 30° and a hypotenuse of 8 units?
+
Math question: Find the measure of an angle, given the sum of its complementary and supplementary angles is 180 degrees.
+
What is the sin value corresponding to an angle in the unit circle chart located at π/4 radians?
+
New questions in Mathematics
reduction method 2x-y=13 x+y=-1
a ferry travels 1/6 of the distance between two ports in 3/7 hour. The ferry travels at a constant rate. At this rate, what fraction of the distance between the two ports can the ferry travel in one hour.
-6(3x-4)=-6
A normally distributed population has a mean of 118 with a standard deviation of 18. What score separates the lowest 72% of the distribution from the rest of the scores?
Let X be a discrete random variable with range {1, 3, 5} and whose probability function is f(x) = P(X = x). If it is known that P(X = 1) = 0.1 and P(X = 3) = 0.3. What is the value of P(X = 5)?
Write 32/25 as a percent
90 divided by 40
Which of the following is the product of multiplying twenty-seven and twenty-five hundredths by nine and twenty-seven hundredths?
You have been hired to estimate the average weight of quarters in circulation. Based on the sample of quarters you collect (below), create a 90% confidence interval for the weight of quarters in circulation. Quarter Weights (grams) 5.631 5.714 5.719 5.689 5.551 5.723 5.705 5.627 5.627 5.715 5.576 5.632 5.641 5.676 5.660 5.699 5.609 5.634 5.713 5.591 5.674 5.675 5.684 5.694 5.655 5.632 5.598 5.675 5.628 5.562 5.636 5.583 5.567 5.551 5.649 5.708 5.696 5.614 5.637 5.601 5.628 5.711 5.566 5.653 5.653 5.597 5.687 5.717 5.678 5.654 5.556 5.707 5.563 5.628 5.679 5.714 5.555 5.719 5.634 5.647 5.717 5.612 5.705 5.657 5.670 5.607 5.687 5.666 5.612 5.718 5.714 5.713 5.663 5.641 5.589 5.656 5.712 5.639 5.577 5.580 5.674 5.636 5.625 5.597 5.616 5.591 5.616 5.700 5.706 5.695 5.562 5.699 5.607 5.573 5.659 5.632 5.654 5.568 5.628 5.687 5.605 5.689 5.687 5.554 5.618 5.701 5.681 5.645 5.714 5.665 5.661 5.634 5.714 5.586 5.656 5.673 5.657 5.717 5.611 5.578 5.579 5.614 5.644 5.724 5.647 5.566 5.697 5.558 5.586 5.586 5.611 5.573 5.573 5.709 5.629 5.649 5.552 5.615 5.645 5.611 5.686 5.588 5.641 5.704 5.703 5.696 5.557 5.551 5.725 5.608 5.725 5.603 5.677 5.638 5.573 5.640 5.561 5.631 5.563 5.671 5.662 5.569 5.648 5.680 5.681 5.551 5.555 5.578 5.701 5.645 5.670 5.574 5.594 5.705 5.633 5.719 5.680 5.647 5.641 5.553 5.616 5.698 5.552 5.566 5.559 5.697 5.686 5.560 5.629 5.701 5.622 5.615 5.553 5.608 5.637 5.663 5.696 5.714 5.675 5.613 5.594 5.669 5.569 5.716 5.705 5.603 5.709 5.717 5.606 5.581 5.575 5.601 5.600 5.664 5.715 5.705 5.583 5.586 5.592 5.550 5.628 5.662 5.603 5.559 5.676 5.558 5.678 5.671 5.642 5.581 5.568 5.706 5.665 5.712 5.574 5.602 5.699 5.716 5.693 5.711 5.635 5.612 BLANK #1: Is this a question involving mean or proportion? ***ANSWER "MEAN" OR "PROPORTION" (WITHOUT THE QUOTATION MARKS)*** BLANK #2: What is the LOW end of the estimate ***ANSWER TO 3 DECIMALS*** BLANK #3: What is the HIGH end of the estimate ***ANSWER TO 3 DECIMALS***
By direct proof, how can you prove that “The sum of any three consecutive even integers is always a multiple of 6”.
12(3+7)-5
Log5 625
During a fishing trip Alex notices that the height h of the tide (in metres) is given by h=1−(1/2)*cos(πt/6) where t is measued in hours from the start of the trip. (a) Enter the exact value of h at the start of the trip in the box below.
At the dance there are 150 boys the rest are girls. If 65% are girls what is the total amount in the room
Find the number of pounds of nails required for 17850 square feet of drywall if each thousand square feet requires 4.5 pounds of nails.
To find the increased amount on a standard term deposit with the following conditions: starting amount: BGN 13000, type of deposit: annual, annual compound interest rate: 1.4%, after 4 years;
draw the condensed formula fpr 3,3,4 triethylnonane
A small box measures 10 in. by 4 in. by 6 in. high. Find the volume of the box.
Mark is gluing a ribbon around the sides of a picture frame. The frame is 11 inches long and 7 includes wide. How much ribbon does Mark need?
An export company grants a bonus of $100,000 pesos to distribute among three of its best employees, so that the first receives double the second and the latter receives triple the third. How much did each person receive?