Respuesta: el impulso es = 400 kg m/s
Solución:
dado, masa(m)= 20kg, velocidad(v)= 20 m/s
ya que, impulso (P) = mv
= 20*20
=400 kgm/s
Frequently asked questions (FAQs)
A vector 𝐀 with magnitude 6 and direction 30° east of north is multiplied by a vector 𝐁 with magnitude 4 and direction 45° west of north. What is the resultant vector?
+
Question: What is the vertex form of the quadratic function f(x) = x² - 4x + 7?
+
What is the derivative of sin(2x) + tan(x) - sec(3x) with respect to x?