Question

Find the future value of an investment of $740,000 whose interest rate is 3.65% per year with bimonthly compounding, considering that the term of the operation will be 19 quarters.

87

likes
435 views

Answer to a math question Find the future value of an investment of $740,000 whose interest rate is 3.65% per year with bimonthly compounding, considering that the term of the operation will be 19 quarters.

Expert avatar
Hank
4.8
106 Answers
1. Calculate the number of years \( t = \frac{19}{4} = 4.75 \).
2. Calculate the interest rate per period: \( \frac{r}{n} = \frac{0.0365}{6} = 0.00608333\).
3. Calculate the number of periods: \( nt = 6 \times 4.75 = 28.5 \).
4. Substitute these values into the formula:

FV = 740,000 \left(1 + 0.00608333\right)^{28.5}

5. Simplify and calculate \( FV \):

FV = 740,000 \times (1.00608333)^{28.5}

6. FV \approx 896,119.12

Therefore, the future value of the investment is approximately 896,119.12 dollars.

Frequently asked questions (FAQs)
What is the formula for finding the height of a triangle when given the base and area?
+
What is the least common multiple of 12 and 18?
+
Question: "Graph the exponential function y = 2^x on the coordinate plane, labeling at least three points, and describe its growth rate.
+
New questions in Mathematics
A=m/2-t isolate t
The graph of the equation xΒ²= 4py is a parabola with focus F(_,_) and directrix y=_____ Therefore, the graph of xΒ²=12y is a parabola with focus F(_,_) and a directrix y=_____
The mean temperature for july in H-town 73 degrees fahrenheit. Assuming that the distribution of temperature is normal what would the standart deviation have to be if 5% of the days in july have a temperature of at least 87 degrees?
Suppose the horses in a large they will have a mean way of 818 pounds in a variance of 3481. What is the probability that the mean weight of the sample of horses with differ from the population mean by more than 18 pounds is 34 horses are sampled at random from the stable.
Suppose the horses in a large stable, have a mean weight of a 807 pounds and a variance of 5776. What is the probability that the mean weight of the sample of horses with differ from the population mean by greater than 18 pounds is 41 horses are sampled at random from the stable round your answer to four decimal places.
Estimate the fifth term if the first term is 8 and the common ratio is -1/2
how many arrangements can be made of 4 letters chosen from the letters of the world ABSOLUTE in which the S and U appear together
v Is the following statement a biconditional? If Shannon is watching a Tigers game, then it is on television.
Nice's central library building is considered one of the most original in the world, as it is a mix between a sculpture and a work of habitable architecture. It was called La TΓͺte CarrΓ©e and is made up of part of a bust that supports a cube divided into five floors. It is known that the building has a total height of approximately 30 meters. It admits that the cubic part of the sculpture is parallel to the floor and has a volume of 2744 meters3 Calculate, in meters, the height of the bust that supports the cube. Displays all the calculations you made.
If X1 and X2 are independent standard normal variables, find P(X1^2 + X2^2 > 2.41)
Use a pattern approach to explain why (-2)(-3)=6
In measuring the internal radius of a circular sewer the measurement is 2% too large. If this measurement is then used to calculate the circular cross-sectional area of the pipe: Determine, by using the binomial theory, the percentage error that will occur compared to the true area.
Write the equation of the line that is parallel to y= 4x-7 and has a y- intercept at (0,5)
48 kg of 30% sulfuric acid in a mixture of 10% and 40% sulfuric acid arose. How many kilograms were each of the original solutions?
Calculate the pH of a solution obtained by mixing 100ml of 0.2M HCl with 100ml of 0.1M NaOH
Log0
A property sold for $745,000 in a co-brokered transaction. The seller has agreed to pay a 7% commission to the listing firm. The listing firm has agreed to equally split the commission with the selling firm. If the buyer’s broker will receive 8% of the selling firm’s commission, how much commission will the buyer’s broker receive? $14,900 $3725 $$37250 $18625
Identify the slope and y intercept y=11+2/3x
question 1 Consider a sample space S, and two events A and B such that P(A ∩ B) = 0.2, P(A βˆͺ B) = 0.6, P(B βˆͺ Μ„A) = 0.8 (a) [0.5 points] Calculate P (A). (b) [0.5 points] Calculate P (B)
f(x)= 9-x^2 find (f(x+h)-f(x) )/h