Question

For a banquet of 45 people you will need 100g of cooked carrots per person. The setup drop is 15% and the tournament loss is 26%. The cooking loss accounts for another 6%.

222

likes
1112 views

Answer to a math question For a banquet of 45 people you will need 100g of cooked carrots per person. The setup drop is 15% and the tournament loss is 26%. The cooking loss accounts for another 6%.

Expert avatar
Tiffany
4.5
103 Answers
Um die benötigte Menge an rohen Karotten zu berechnen, müssen wir den Garverlust, den Tournierverlust und den Rüstabfall berücksichtigen.

1. Schritt: Tournierverlust
Der Tournierverlust beträgt 26%. Das bedeutet, dass nach dem Tournieren nur 74% des ursprünglichen Gewichts übrig bleiben.
74\% = 0.74

2. Schritt: Rüstabfall
Der Rüstabfall beträgt 15%. Das bedeutet, dass nach dem Rüsten nur 85% des ursprünglichen Gewichts übrig bleiben.
85\% = 0.85

3. Schritt: Garverlust
Der Garverlust beträgt 6%. Das bedeutet, dass nach dem Garen nur 94% des ursprünglichen Gewichts übrig bleiben.
94\% = 0.94

4. Schritt: Gesamtverlust
Um den Gesamtverlust zu berechnen, multiplizieren wir die einzelnen Verluste: Tournierverlust, Rüstabfall und Garverlust.
Gesamtverlust = 0.74 \times 0.85 \times 0.94

5. Schritt: Berechnung der benötigten Menge
Die benötigte Menge an rohen Karotten für eine Person beträgt 100g. Um die Menge für 45 Personen zu berechnen, multiplizieren wir die benötigte Menge pro Person mit der Anzahl der Personen und dem Gesamtverlust.
Menge = 100g \times 45 \times (0.74 \times 0.85 \times 0.94)

Antwort: Die benötigte Menge an rohen Karotten für das Bankett mit 45 Personen beträgt ca. 2922g.

Frequently asked questions (FAQs)
What is the sum of the interior angles of a regular polygon with 10 sides?
+
Find the equation of an ellipse with major axis length 12 and minor axis length 8, centered at the origin. (x^2)/36 + (y^2)/16 = 1
+
Math question: What is the square root of 36?
+
New questions in Mathematics
Add. 7/w²+18w+81 + 1/w²-81
-442/c+5=26 what is c?
Let X be a discrete random variable with range {1, 3, 5} and whose probability function is f(x) = P(X = x). If it is known that P(X = 1) = 0.1 and P(X = 3) = 0.3. What is the value of P(X = 5)?
what is 9% of 307
2.5 / 21.85
Which of the following is the product of multiplying twenty-seven and twenty-five hundredths by nine and twenty-seven hundredths?
The director of a company must transfer 6 people from the human resources department to the sales department, in order to sustain sales during the month of December. What is the probability that he will transfer only 2 of them?
The main cost of a 5 pound bag of shrimp is $47 with a variance of 36 if a sample of 43 bags of shrimp is randomly selected, what is the probability that the sample mean with differ from the true mean by less than $1.4
Analyze the following situation Juan is starting a new business, he indicates that the price of his product corresponds to p=6000−4x , where x represent the number of tons produced and sold and p It is given in dollars. According to the previous information, what is the maximum income that Juan can obtain with his new product?
Calculate the minimum size of a simple random sample assuming a sampling error of 5% assuming that the population size is 100 elements
Three machines called A, B and C, produce 43%, 26% and 31% of the total production of a company, respectively. Furthermore, it has been detected that 8%, 2% and 1.6% of the product manufactured by these machines is defective. a) What is the probability that a product is not defective? b) A product is selected at random and found to be defective, what is the probability that it was manufactured on machine B?
9.25=2pi r solve for r
Fill in the P(X-x) values to give a legitimate probability distribution for the discrete random variable X, whose possible values are -5 ,3 , 4, 5 , and 6.
Derivative of 2x
Let x be an integer. Prove that x^2 is even if and only if is divisible by 4.
A property sold for $745,000 in a co-brokered transaction. The seller has agreed to pay a 7% commission to the listing firm. The listing firm has agreed to equally split the commission with the selling firm. If the buyer’s broker will receive 8% of the selling firm’s commission, how much commission will the buyer’s broker receive? $14,900 $3725 $$37250 $18625
A given initial capital in simple interest at the annual rate and for 27 months produced the accumulated capital of 6600 um if the same capital had been invested at the same rate but during 28 months the said accumulated capital would be increased in an amount corresponding to 0.75% of the initial capital Calculate the initial capital and the annual rate at which it was invested
Salut👋🏻 Appuie sur "Créer une nouvelle tâche" pour envoyer ton problème de mathématiques. Un de nos experts commencera à travailler dessus immédiatement !
x²-7x+12=0
25) Paulo saves R$250.00 per month and keeps the money in a safe in his own home. At the end of 12 months, deposit the total saved into the savings account. Consider that, each year, deposits are always carried out on the same day and month; the annual yield on the savings account is 7%; and, the yield total is obtained by the interest compounding process. So, the amount that Paulo will have in his savings account after 3 years, from the moment you started saving part of your money monthly, it will be A) R$6,644.70. B) R$ 9,210.00. C) R$ 9,644.70. D) R$ 10,319.83. E) R$ 13,319.83