Question

The concentrations of bromides in an industrial effluent density 1.00 g/ml are determined using a bromide ion selective electrode. The 0.005 M and 0.010M standards give potential readings of -0.109 v and -0.125 v, respectively. The sample gives a reading of -0.120 v. What is the bromide concentration of the sample in ppm? Br: 79.9 g/mol

292

likes
1461 views

Answer to a math question The concentrations of bromides in an industrial effluent density 1.00 g/ml are determined using a bromide ion selective electrode. The 0.005 M and 0.010M standards give potential readings of -0.109 v and -0.125 v, respectively. The sample gives a reading of -0.120 v. What is the bromide concentration of the sample in ppm? Br: 79.9 g/mol

Expert avatar
Jett
4.7
97 Answers
Los potenciales eléctricos siguen la ecuación de Nernst. Vamos a encontrar la pendiente y la intersección para la línea de calibración primero, y luego usar eso para encontrar la concentración de la muestra.

1. Primeramente, convertimos las concentraciones de Molaridad (M) de las soluciones estándar a su logaritmo en base 10:
\log(0.005) = \log 10^{-2.3} = -2.301
\log(0.010) = \log 10^{-2} = -2

2. Usamos las lecturas de potencial para encontrar la pendiente y la intersección mediante una regresión lineal simple entre el potencial (E) y el logaritmo de la concentración (\(\log [Br^-]\)):
m = \frac{E_2 - E_1}{\log [Br^-]_2 - \log [Br^-]_1} = \frac{-0.125 - (-0.109)}{-2 - (-2.301)}
m = \frac{-0.125 + 0.109}{-2 + 2.301}
m = \frac{-0.016}{0.301}
m \approx -0.05315 \, \text{V}

3. Ahora encontramos la intersección (b) usando una de las parejas de datos:
E = m \log([Br^-]) + b
-0.109 = -0.05315(-2.301) + b
b = -0.109 + 0.1224
b = 0.0134 \, \text{V}

4. Ahora usamos la ecuación de Nernst con la lectura de la muestra para encontrar \(\log[Br^-]\):
E = m \log([Br^-]) + b
-0.120 = -0.05315 \log([Br^-]) + 0.0134
-0.120 - 0.0134 = -0.05315 \log([Br^-])
-0.1334 = -0.05315 \log([Br^-])
\log([Br^-]) = \frac{-0.1334}{-0.05315}
\log([Br^-]) \approx 2.51

5. Deshacemos el logaritmo para encontrar la concentración en M:
[Br^-] = 10^{2.51}
[Br^-] \approx 0.00309 \, \text{M}

6. Convertimos la concentración de M a ppm usando la masa molar de Br:
\text{ppm} = [Br^-] (\text{M}) \times \text{masa molar de Br} \times \frac{\text{densidad de la muestra}}{\text{densidad del agua}} \times 1000
\text{ppm} = 0.00309 \times 79.9 \times 1 \times 1000
\text{ppm} \approx 49.9 \ \text{ppm}

Respuesta: 49.9 \ \text{ppm}

Frequently asked questions (FAQs)
What is the solution to the inequality 3x + 4 < 16?
+
What is the value of the derivative of the function f(x) = 3x² - 4x + 2 at x = 2?
+
What is the simplified form of √(2)−√(3) divided by √(2)+√(3)?
+
New questions in Mathematics
A sample is chosen from a population with y = 46, and a treatment is then administered to the sample. After treatment, the sample mean is M = 47 with a sample variance of s2 = 16. Based on this information, what is the value of Cohen's d?
12-6x=4x+2
A hotel in the Algarve had to offer 1 week of vacation to one of its employees as an Easter gift in a random choice. It is known that 80 people work in this hotel unit, 41 of whom are Portuguese and 39 are foreign nationals. There are 14 Portuguese men and 23 foreign women. Using what you know about conditional probability, check the probability that the gift was offered to a Portuguese citizen, knowing that it was a woman.
How many percent is one second out a 24 hour?
Find the measures of the sides of ∆KPL and classify each triangle by its sides k (-2,-6), p (-4,0), l (3,-1)
There are four times as many roses as tulips in Claire’s garden. Claire picked half of the number of roses and 140 roses were left in the garden. How many roses and tulips were in the Garden the first?
A study reports the following final notation: F (3, 32) = 9.50, p < .05. How many total participants were involved in this study? Group of answer choices 34 32 36
Solve : 15/16 divide 12/8 =x/y
find f(x) for f'(x)=3x+7
Is -11/8 greater than or less than -1.37?
Scores are normally distributed with a mean of 25 and standard deviation of 5. Find the probability that sixteen randomly selected students have a mean score that is less than 24.
There are 3 orchards, a, b and c. Orchard a has 60 fewer trees than orchard b orchard c has 3 times as many trees as orchard b. If the three orchards have 430 trees altogether, how many trees does orchard c have?
9.25=2pi r solve for r
Determine the Linear function whose graph passes through the points (6, -2) and has slope 3.
Associate each 2nd degree equation with its respective roots. A) x2+6x+8=0 B)x2-5x-6=0
The mean of 4 numbers is 5 and the mean of 3 different numbers is 12. What is the mean of the 7 numbers together? Produce an algebraic solution. Guess and check is acceptable.
To paint a 250 m wall, a number of workers were employed. If the wall were 30 m longer, 9 more workers would be needed. How many were employed at the beginning?
The perimeter of a rectangular rug is 42 feet. The width is 9 feet. What is the length?
Define excel and why we use it?
f(r) = 1/r+9 find f(x^2) + 1