Question

The data set (75, 85, 58, 72, 70, 75) is a random sample from the normal distribution No(µ, σ). Determine a 95% two-sided confidence interval for the mean µ .

162

likes
810 views

Answer to a math question The data set (75, 85, 58, 72, 70, 75) is a random sample from the normal distribution No(µ, σ). Determine a 95% two-sided confidence interval for the mean µ .

Expert avatar
Brice
4.8
113 Answers
To calculate a 95% two-sided confidence interval for the mean µ, we need to use the formula: Confidence interval = Mean ± (critical value * standard deviation / √n) First, we need to calculate the critical value for a 95% confidence interval. Since it is a two-sided confidence interval, we need to find the z-value for (1 - (1 - 0.95)/2) = 0.975 in the standard normal distribution. Using a standard normal distribution table or a calculator, the z-value for a 95% confidence interval is approximately 1.96. Next, we need to calculate the mean and standard deviation of the given data set. Mean (µ) = (75 + 85 + 58 + 72 + 70 + 75) / 6 = 72.5 Standard Deviation (σ) = 8.8 Now, we can plug the values into the confidence interval formula: Confidence interval = 72.5± (1.96 * 8.8/ √6) = 72.5± 7.04 Therefore, the 95% two-sided confidence interval for the mean µ is approximately (65.46, 79.54).

Frequently asked questions (FAQs)
What is the absolute maximum value of a quadratic function given by f(x) = -2x^2 + 5x - 3?
+
Question: Simplify √(18) + √(32) - √(12)
+
What is the rule for proving congruence of triangles based on three sides?
+
New questions in Mathematics
Add. 7/w²+18w+81 + 1/w²-81
a ferry travels 1/6 of the distance between two ports in 3/7 hour. The ferry travels at a constant rate. At this rate, what fraction of the distance between the two ports can the ferry travel in one hour.
Revenue Maximization: A company sells products at a price of $50 per unit. The demand function is p = 100 - q, where p is the price and q is the quantity sold. How many units should they sell to maximize revenue?
Write 32/25 as a percent
A car that starts from rest moves for 11 min, reaching a speed of 135 km/h, calculate the acceleration it had
Use the elimination to find the solution to each linear system. X+y=43 2x-y=20
what is the annual rate on ​$525 at 0.046​% per day for 3 months?
"If three wolves catch three rabbits in three hours, how many wolves would it take to catch a hundred rabbits in a hundred hours?" The answer is the number of response units.
(2b) to the 1/4th power. Write the expression in radical form.
v Is the following statement a biconditional? If Shannon is watching a Tigers game, then it is on television.
Solve : 15/16 divide 12/8 =x/y
show step by step simplification: (¬𝑑∨((¬b∧c)∨(b∧¬c)))∧((𝑎 ∧ 𝑏) ∨ (¬𝑎 ∧ ¬𝑏))∧(¬𝑐∨((¬𝑑∧𝑎)∨(𝑑∧¬𝑎)))
How many square feet of floor area are there in three two-storey apartment houses, each of which is 38 feet wide and 76 feet long?
Given (3x+2)E [2;14] how much money (in soles) does Sophia have if numerically it is the greatest value of x?
A machine produces 255 bolts in 24 minutes. At the same rate, how many bolts would be produced in 40 minutes?
9 x² + 2x + 1 = 0
The mass of 120 molecules of X2C4 is 9127.2 amu. Identify the unknown atom, X, by finding the atomic mass. The atomic mass of C is 12.01 amu/atom
The area bounded by the curve y=ln(x) and the lines x=1 and x=4 above the x−axis is
The following incoming payments show up at a tax inspection: 25 000€ on 19.01.2008, 140 000€ on 27.03.2008 and 19 000€ on a date that which is illegible, and 60 000€ on 15.06.2008. On which date did the payment of the 19 000€ appear, if on 30.06.2008 the money on the account (incl. interest at 4%) is 246 088.89€? Use simple interest and 30E/360 DCC. Solution: 45 days, 15.05.08
The slope of the tangent line to the curve f(x)=4tan x at the point (π/4,4)