Question

What is the density of a cube whose side measures 4 cm and has a mass of 6.8 grams?

249

likes
1243 views

Answer to a math question What is the density of a cube whose side measures 4 cm and has a mass of 6.8 grams?

Expert avatar
Seamus
4.9
98 Answers
1. Calculate the volume of the cube:

\text{Volume}=\text{side}^3=4^3=64\,\text{cm}^3

2. Use the formula for density:

\text{Density} = \frac{\text{Mass}}{\text{Volume}}

3. Plug in the values:

\text{Density} = \frac{6.8 \, \text{grams}}{64 \, \text{cm}^3}

4. Compute the density:

\text{Density} = 0.10625 \, \text{grams/cm}^3

Frequently asked questions (FAQs)
What is the maximum value attained by the cosine function f(x) = cos x in the interval [0, 2π]?
+
What is the volume formula of a cone given its radius (r) and height (h)?
+
What is the length of a soccer field in meters if it measures 100 yards?
+
New questions in Mathematics
A particular employee arrives at work sometime between 8:00 a.m. and 8:50 a.m. Based on past experience the company has determined that the employee is equally likely to arrive at any time between 8:00 a.m. and 8:50 a.m. Find the probability that the employee will arrive between 8:05 a.m. and 8:40 a.m. Round your answer to four decimal places, if necessary.
-x+3x-2,si x=3
To calculate the probability that a player will receive the special card at least 2 times in 8 games, you can use the binomial distribution. The probability of receiving the special card in a single game is 1/4 (or 25%), and the probability of not receiving it is 3/4 (or 75%).
11(4x-9)= -319
A car tire can rotate at a frequency of 3000 revolutions per minute. Given that a typical tire radius is 0.5 m, what is the centripetal acceleration of the tire?
Let X be a discrete random variable with range {1, 3, 5} and whose probability function is f(x) = P(X = x). If it is known that P(X = 1) = 0.1 and P(X = 3) = 0.3. What is the value of P(X = 5)?
What is the amount of interest of 75,000 at 3.45% per year, at the end of 12 years and 6 months?
A car that starts from rest moves for 11 min, reaching a speed of 135 km/h, calculate the acceleration it had
The mean temperature for july in H-town 73 degrees fahrenheit. Assuming that the distribution of temperature is normal what would the standart deviation have to be if 5% of the days in july have a temperature of at least 87 degrees?
Divide 22 by 5 solve it by array and an area model
Suppose you have a sample of 100 values from a population with mean mu = 500 and standard deviation sigma = 80. Given that P(z < −1.25) = 0.10565 and P(z < 1.25) = 0.89435, the probability that the sample mean is in the interval (490, 510) is: A)78.87% B)89.44% C)10.57% D)68.27%
Determine the increase of the function y=4x−5 when the argument changes from x1=2 to x2=3
The probability of growing a seedling from a seed is 0.62. How many seeds do I need to plant so that the probability of growing at least one seedling is greater than or equal to 0.87?
Sections of steel tube having an inside diameter of 9 inches, are filled with concrete to support the main floor girder in a building. If these posts are 12 feet long and there are 18 of them, how many cubic yards of concrete are required for the job?
Let x be an integer. Prove that x^2 is even if and only if is divisible by 4.
solid obtained by rotation around the axis x = -1, the region delimited by x^2 - x + y = 0 and the abscissa axis
You buy a $475,000 house and put 15% down. If you take a 20 year amortization and the rate is 2.34%, what would the monthly payment be?
2+2020202
Write decimal as the fraction 81/125 simplified
(3.1x10^3g^2)/(4.56x10^2g)