a ball is launched from the ground vertically into the air with a speed of 10 m s calculate the speed of the ball the mome
Question
A ball is launched from the ground vertically into the air with a speed of 10 m/s. Calculate the speed of the ball the moment it returns to the ground.
211
likes
1053 views
Answer to a math question A ball is launched from the ground vertically into the air with a speed of 10 m/s. Calculate the speed of the ball the moment it returns to the ground.
1. Initial speed of the ball, u = 10 \, \text{m/s}.
2. Using the conservation of energy and the symmetry of projectile motion, the ball will have the same speed when it returns to the ground.
3. Therefore, the final speed v = u = 10 \, \text{m/s}.
Answer: v = 10 \, \text{m/s}.
Frequently asked questions (FAQs)
What is the equation of a hyperbola with a vertical transverse axis, center (0,0), vertices at (0,2) and (0,-2), and foci at (0,3) and (0,-3)?
+
What is the value of cube root function when x=125?
+
What is the derivative of the function f(x) = x^3 + 2x^2 - 5x + 7?