Question

A cheese maker has mixed a certain amount of cow's milk at €0.50 per liter with another amount of milk of sheep at €0.80 per liter, obtaining 300 liters of mixture at a price of €0.70 per liter. How many liters of each kind of milk did you use? Mixture Problem

272

likes
1360 views

Answer to a math question A cheese maker has mixed a certain amount of cow's milk at €0.50 per liter with another amount of milk of sheep at €0.80 per liter, obtaining 300 liters of mixture at a price of €0.70 per liter. How many liters of each kind of milk did you use? Mixture Problem

Expert avatar
Jon
4.6
110 Answers
Absolutamente, solucionemos este problema de mezcla. A continuación se explica cómo desglosarlo: **Dejar:** * x = litros de leche de vaca * y = litros de leche de oveja **Formular las ecuaciones:** Tenemos dos datos que se pueden convertir en ecuaciones: * **Volumen total:** x + y = 300 * **Costo por litro:** 0.50x + 0.80y = 0.70 * 300 (Costo total de la mezcla) **Resuelve el Sistema de Ecuaciones:** 1. **Resuelve para x en la primera ecuación:** x = 300 - y 2. **Sustituye x en la segunda ecuación:** 0,50(300 - y) + 0,80y = 210 3. **Simplifica y resuelve para y:** 150 - 0,5 años + 0,8 años = 210 0,3 años = 60 y = 200 4. **Sustituye y para encontrar x:** x = 300 - 200 x = 100 **Respuesta:** *El quesero utilizó 100 litros de leche de vaca. *El quesero utilizó 200 litros de leche de oveja.

Frequently asked questions (FAQs)
What is the area of a square with side length x?
+
What is the derivative of f(x) = 3sin(2x) - 2cos(3x) ?
+
What is the equation of an ellipse with center at (-2,3), major axis length 8, and minor axis length 6?
+
New questions in Mathematics
A normally distributed population has a mean of 118 with a standard deviation of 18. What score separates the lowest 72% of the distribution from the rest of the scores?
What is the coefficient of elasticity of the material that must be placed on the heel of the 10 cm high clog, with a base area of 2 cm² so that it deforms only 2 cm when the force on it will be a maximum of 600 N.
Kayla has $8,836.00 in her savings account. The bank gives Kayla 5%of the amount of money in account as a customer bonus. What amount of money does the bank give Kayla? Justify your answer on a 6th grade level.
Determine the absolute extrema of the function 𝑓(𝑥)=𝑥3−18𝑥2 96𝑥 , on the interval [1,10]
6. Among 100 of products there are 20 rejects. We will randomly select 10 of products. The random variable X indicates the number of rejects among the selected products. Determine its distribution.
4x567
(2x+5)^3+(x-3)(x+3)
Divide 22 by 5 solve it by array and an area model
If the midpoint of point A on the x=3 line and point B on the y=-2 line is C(-2,0), what is the sum of the ordinate of point A and the abscissa of point B?
Find each coefficient described. Coefficient of u^2 in expansion of (u - 3)^3
2.380× (1+0.05) / 0.95−0.05
You want to study incomes in a large city. You take a simple random sample of 5012 households and find that the distribution of household incomes is skewed right. If you calculate the mean of the 5012 household incomes will the distribution of mean scores be skewed right as well? Hint: this involves the Central Limit Theorem.
Take the limit of (sin(x-4))/(tan(x^2 - 16) as x approaches 4.
5x+13+7x-10=99
Let x be an integer. Prove that x^2 is even if and only if is divisible by 4.
In an economy with C= 10+0.8 Yd ; I= 20+0.1Y ; G= 100 ; X= 20 ; M=10+0.2Y ; T=-10+0.2Y and R= 10, when knew that Yd= Y-T+R. How much is the budget? A. -23.18 B. -28.13 C. -13.28 D. -32.18
Find the equation of a straight line that has slope 3 and passes through the point of (1, 7) . Write the equation of the line in general forms
Perform operations with the polynomials P(x) = x3 and Q(x) = 2x2 + x – 3x3 : a) P(x) - Q(x)
The average undergraduate cost per tuition, fees, room, and board for all institutions last year was $26,025. A random sample of 40 institutions of higher learning this year indicated that the mean tuition, fees, room, and board for the sample was $27,690, and the population standard deviation is $5492. At the 0.05 level of significance, is there sufficient evidence that the cost has increased? (Remember to follow the steps in hypothesis testing)
Marc, Jean and Michelle have traveled a lot. Marc drove twice as much as Jean, but it was Michelle who drove the most with 100km more than Marc. They respected their objective of not exceeding 1350km of distance. How far did John drive?