Question

A post office has three categories of letters: 60% are from businesses, 30% are individual mail, and the remaining 10% are government mail. 5% of the letters from businesses have address errors, 10% of the individual mail has address errors, while 1% of the government mail has address errors. If we receive a letter with an address error, what is the probability that it is individual mail?"

274

likes
1369 views

Answer to a math question A post office has three categories of letters: 60% are from businesses, 30% are individual mail, and the remaining 10% are government mail. 5% of the letters from businesses have address errors, 10% of the individual mail has address errors, while 1% of the government mail has address errors. If we receive a letter with an address error, what is the probability that it is individual mail?"

Expert avatar
Sigrid
4.5
120 Answers
Ποσοστό κατανομής αλληλογραφίας με σφάλματα διεύθυνσης: Β = 60% x 5% = 0,03 I = 30% x 10% = 0,03 G = 10% x 1% = 0,001 Σύνολο = 0,061 Απάντηση: P(άτομο)= 0,03/0,061 = 49,18%

Frequently asked questions (FAQs)
Question: Find the limit as x approaches 1 of (x^3 - 1) / (x - 1).
+
Question: If log₁₀(x) = 4 and log₁₀(y) = 2, what is the value of log₁₀(xy) - log₁₀(x/y)?
+
Math question: What is the lateral surface area of a cone with radius r and slant height s?
+
New questions in Mathematics
5 . {2/5 + [ (8/-9) - (1/-7) + (-2/5) ] ÷ (2/-5)} . 8/15
calculate the following vector based on its base vectors a= -18i,26j
Since one of the three integers whose product is (-60) is (+4), write the values that two integers can take.
Use the digits of 1,9,2,3 to come up with all the numbers 98 and 95
For a temperature range between -3 degrees Celsius to 5 degrees Celsius, what is the temperature range in degrees Farenheight
If L (-2, -5) reflected across y = -4. What are the coordinates of L?
5 people can complete a task in 72 hours. How many people are needed to complete the task in 60 hours.
Pedro had 80% of the amount needed to buy a game. Of this amount, you spent 15% on a watch and therefore, you will need to add another R$640.00 to purchase this game. Is the value of the game?
According to a survey in a country 27% of adults do not own a credit card suppose a simple random sample of 800 adults is obtained . Describe the sampling distribution of P hat , the sample proportion of adults who do not own a credit card
User Before the election, a poll of 60 voters found the proportion who support the Green candidate to be 25%. Calculate the 90% confidence interval for the population parameter. (Give your answers as a PERCENTAGE rounded to TWO DECIMAL PLACES: exclude any trailing zeros and DO NOT INSERT THE % SIGN) Give the lower limit of the 90% confidence interval Give the upper limit of the 90% confidence interval
3/9*4/8=
In an audience of 4000 people, 2 people are chosen, at random, to appear on stage. How many ways can the people be chosen?
Solve equations by equalization method X-8=-2y 2x+y=7
A bag has 4 green lollipops, 3 white lollipops, and 1 black lollipop. What is the probability of drawing a white lollipop?
A company has had the following data for two consecutive years. Total, asset item 3,100,500 euros 3,300,550 euros. Net amount of business figures 4,755,250 euros /5,100 euros Average number of workers employed during the year 64/70 You can present a balance sheet in an abbreviated form
2.3 X 0.8
did an analysis of dropout from the nursing faculty at the Universidad Veracruzana. With a poblation of 122 students, it turned out that according to the gender data, the female sex predominates with 82%, and the male sex male is found with 12%. The main factors why students drop out are, first of all, "Not "re-enrolled" at 49%, second place "Personal reasons" at 20%, third place "change of school" in 11%, "lack of documents" and "economic reasons" in 7%, change of residence and lack of social service in 3%. Of this sample, how many students dropped out for other reasons?
question 1 Consider a sample space S, and two events A and B such that P(A ∩ B) = 0.2, P(A ∪ B) = 0.6, P(B ∪ ̄A) = 0.8 (a) [0.5 points] Calculate P (A). (b) [0.5 points] Calculate P (B)
A rectangular swimming pool has a length of 14 feet, a width of 26 feet and a depth of 5 feet. Round answers to the nearest hundredth as needed. (a) How many cubic feet of water can the pool hold? cubic feet (b) The manufacturer suggests filling the pool to 95% capacity. How many cubic feet of water is this? cubic feet
The car with an irresponsible driver starts to brake when it goes through a red light. When passing the traffic light, he does so at a speed of 115 kph in the right lane. Further ahead, 70 meters from the traffic light, a child is crossing the street and falls. If the effect of the car's brakes is equivalent to a deceleration of magnitude 5.7m/s². Is the child hit by the car or not? How far from the traffic light does the car stop?