Question

A factory produces glass for windows. The thickness X of an arbitrarily selected pane of glass is assumed to be Normally distributed with expectation μ = 4.10 and standard deviation σ = 0.04. Expectation and Standard deviation is measured in millimeters. What is the probability that an arbitrary route has a thickness less than 4.00 mm?

202

likes
1011 views

Answer to a math question A factory produces glass for windows. The thickness X of an arbitrarily selected pane of glass is assumed to be Normally distributed with expectation μ = 4.10 and standard deviation σ = 0.04. Expectation and Standard deviation is measured in millimeters. What is the probability that an arbitrary route has a thickness less than 4.00 mm?

Expert avatar
Gerhard
4.5
93 Answers
To find the probability that the thickness of a randomly selected pane of glass is less than 4.00 mm, we can use the standard normal distribution.

Step 1: Convert the given values to z-scores using the formula:

z = \frac{x - \mu}{\sigma}

where:
x is the value we want to find the probability for (in this case, 4.00 mm)
\mu is the mean of the distribution (4.10 mm)
\sigma is the standard deviation of the distribution (0.04 mm)

Plugging in the values, we get:

z = \frac{4.00 - 4.10}{0.04} = -2.5

Step 2: Look up the z-score in the standard normal distribution table or use a calculator to find the corresponding area under the curve.

Step 3: The area under the curve to the left of a z-score of -2.5 is the probability that a randomly selected pane of glass has a thickness less than 4.00 mm.

Using a standard normal distribution table, we find that the probability is approximately 0.0062.

Answer: The probability that an arbitrary pane of glass has a thickness less than 4.00 mm is approximately 0.0062.

Frequently asked questions (FAQs)
What is the vertex of the quadratic function y = -2x^2 + 4x + 5?
+
What is the integral of 2x² + 5x - 3?
+
What is the value of sine of angle A divided by cosine of angle B, given that angle A is 30 degrees and angle B is 60 degrees?
+
New questions in Mathematics
a to the power of 2 minus 16 over a plus 4, what is the result?
Solution of the equation y'' - y' -6y = 0
Let the vectors be u=(-1,0,2) , v=(0,2,-3) , w=(2,2,3) Calculate the following expressions a)<u,w> b) &lt;2u- 5v,3w&gt;
What payment 7 months from now would be equivalent in value to a $3,300 payment due 23 months from now? The value of money is 2.7% simple interest. Round your answer to 2 decimal places. Show all work and how you arrive at the answer..
Substitute a=2 and b=-3 and c=-4 to evaluate 2ac/(-2b^2-a)
The average number of babies born at a hospital is 6 per hour. What is the probability that three babies are born during a particular 1 hour period?
A triangular window has a base of 6 ft. and a height of 7 ft. What is its area?
Given (3x+2)E [2;14] how much money (in soles) does Sophia have if numerically it is the greatest value of x?
sum of 7a-4b+5c, -7a+4b-6c
The question is using rule 72 determine Kari wants to save 10,000 for a down payment on a house. Illustrate the difference in years it will take her to double her current 5,000 savings based on 6%, 12% and 18% interest rate .
A Smooth Plane is listed for $195.00. Discounts of 12% and 10% are allowed. If the customer pays cash within 30 days, an additional discount of 3% is granted. What is the cost if a carpenter takes advantage of all the discounts offered?
Let f and g be defined in R and suppose that there exists M > 0 such that |f(x) − f(p)| ≤ M|g(x) − g(p)|, for all x. Prove that if g is continuous in p, then f will also be continuous in p.
1. A jeweler has two gold bars, with 80% purity and the other with 95% purity. How much of each must be melted to obtain a 5 kilo ingot with 86% purity?
Log0
For the numbers below, select a number at random and find the probability that: a. The number is even b. The sum of the number’s digit is even c. The number is greater than 50 2 3 5 7 11 13 17 19 23 29 31 37 41 43 47 53 59 61 67 71 73 79 83 89 97
x²-7x+12=0
A candy manufacturer must monitor deviations in the amount of sugar in their products They want their products to meet standards. They selected a random sample of 20 candies and found that the sandard deviation of that sample is 1.7. What is the probabilty of finding a sample variance as high or higher if the population variance is actually 3277 Assume the population distribution is normal.
7-1=6 6x2=12 Explain that
What is the set-off agreement? Make your own example, describe and put in T accounts how you record transactions.
5 1/9 + 2 2/3