Question

For a course trip, (5-10) students have confirmed their participation, and by establishment policy, one representative must attend for each (2-2) students. This tour consists of visiting a water park for the entire day, which costs $(a + 1) per person, an amount that includes transportation, entrance to the park, and food. If the total amount to pay for transportation and tickets for the entire group is $(a - 3)², how much will they pay for food, in terms of a?

92

likes
459 views

Answer to a math question For a course trip, (5-10) students have confirmed their participation, and by establishment policy, one representative must attend for each (2-2) students. This tour consists of visiting a water park for the entire day, which costs $(a + 1) per person, an amount that includes transportation, entrance to the park, and food. If the total amount to pay for transportation and tickets for the entire group is $(a - 3)², how much will they pay for food, in terms of a?

Expert avatar
Seamus
4.9
98 Answers
1. Let t represent the total number of students.
2. The total cost for the trip is represented by (a-3)^2 .
3. The cost per student is represented by (a+1) .

The condition of having one representative for each group renders redundant because this exercise specifies students in 5 to 10 and not splitting them. So

4. Hence, totaling it for students:
- t \cdot (a+1) = (a-3)^2

Therefore, solving for cost per student without representatives term,

5. C = (a-3)^2 -ta

Following step, representing it for the whole cost:

6. C = a^2 - 6a + 9 = a^2 -6 a - 5 +1 +4

So, the cost is therefore:

7. Finally the resulting:
C = a^2 + 5a - 4 where C represents per student cost based.

Thus, they will pay for food is: $a^2 + 5a - 4$.

Frequently asked questions (FAQs)
Question: What is the value of log(base 2)(64) + log(base 4)(2) - log(base 8)(4)?
+
What is 0.85 as a percentage?
+
Math question: "If two triangles have two sides of equal length and their included angles are congruent, what can we conclude about the congruence of the triangles?" (
+
New questions in Mathematics
Let the vectors be u=(-1,0,2) , v=(0,2,-3) , w=(2,2,3) Calculate the following expressions a)<u,w> b) &lt;2u- 5v,3w&gt;
a ferry travels 1/6 of the distance between two ports in 3/7 hour. the ferry travels at a constant rate. at this rate, what fraction of the distance between the two ports can the ferry travel in one hour?
³√12 x ⁶√96
4.2x10^_6 convert to standard notation
4x567
To make brine, José buys 1 kg of salt and pays 12 pesos. If he buys 4 kg, they charge him 48 pesos, but for 100 pesos they sell him 9 kg. What is the constant of proportionality?
Divide 22 by 5 solve it by array and an area model
-27=-7u 5(u-3)
Credit title that represents a payment order. This model, which emerged in Brazil, can only be issued in two specific situations: in the purchase and sale of commercial products or in the provision of services. Select the correct alternative: Question 6Answer The. Present value B. Promissory note w. Present value d. Duplicate It is. Bill of exchange
(5y 9)-(y 7)
Emma is on a 50 m high bridge and sees two boats anchored below. From her position, boat A has a bearing of 230° and boat B has a bearing of 120°. Emma estimates the angles of depression to be about 38° for boat A and 35° for boat B. How far apart are the boats to the nearest meter?
89, ÷ 10
Convert 5/9 to a decimal
A machine produces 255 bolts in 24 minutes. At the same rate, how many bolts would be produced in 40 minutes?
Next%C3%B3n%2C+we+are+given+a+series+of+Tri%C3%A1angles+Right%C3%A1angles+%3Cbr%2F%3Ey+in+each+one+of+them+ are+known+2%28two%29+measurements+of+sides.+%3Cbr%2F%3Elet's+determine+all+trigonom%C3%A9tric+ratios.
Buffalo Company makes and sells shampoo. Each unit requires $1.40 labor costs, material costs per unit are $0.90 and other variable costs are $0.30. It sells shampoo for $4.45 to retailers. Fixed costs are $15,000. It sold 25,000 units in the current month. What is the Break-Even point in units? What is the Break-Even point in dollars? What is the contribution margin of Buffalo Company?
The grading on a $159,775 house comes to $3974.75. What percent of the total cost is this? (Express your answer to the nearest hundredth percent.)
Solve the following 9x - 9 - 6x = 5 + 8x - 9
-Please answer to the following questions: What is the price elasticity of demand? Can you explain it in your own words? What is the price elasticity of supply? Can you explain it in your own words? What is the relationship between price elasticity and position on the demand curve? For example, as you move up the demand curve to higher prices and lower quantities, what happens to the measured elasticity? How would you explain that? B-Assume that the supply of low-skilled workers is fairly elastic, but the employers’ demand for such workers is fairly inelastic. If the policy goal is to expand employment for low-skilled workers, is it better to focus on policy tools to shift the supply of unskilled labor or on tools to shift the demand for unskilled labor? What if the policy goal is to raise wages for this group? Explain your answers with supply and demand diagrams. Make sure to properly cite and reference your academic or peer-reviewed sources (minimum 2).
3(x-4)=156