Question

I need to know how to solve the discharge of a capacitor whose resistances are 10kilo ohms, 330 ohm, with a voltage source of 7volts, the capacitor has 470uF

273

likes
1365 views

Answer to a math question I need to know how to solve the discharge of a capacitor whose resistances are 10kilo ohms, 330 ohm, with a voltage source of 7volts, the capacitor has 470uF

Expert avatar
Ali
4.4
92 Answers
Para calcular la descarga de un condensador a través de resistencias, podemos usar la ley de descarga de un condensador, que se expresa como:

V_c = V_f \cdot e^{-\frac{t}{RC}}

Donde:
- V_c es el voltaje en el condensador en el tiempo t .
- V_f es el voltaje inicial en el condensador.
- R es la resistencia total en el circuito.
- C es la capacitancia del condensador.
- t es el tiempo transcurrido.

Primero, necesitamos calcular la resistencia total en el circuito. Dado que las resistencias están en paralelo, podemos calcular la resistencia total usando la fórmula:

\frac{1}{R_{total}} = \frac{1}{R_1} + \frac{1}{R_2}

Donde R_1 = 10k\Omega = 10,000\Omega y R_2 = 330\Omega . Calculando R_{total} :

\frac{1}{R_{total}} = \frac{1}{10,000\Omega} + \frac{1}{330\Omega}
\frac{1}{R_{total}} = 0.0001 + 0.00303
R_{total} = \frac{1}{0.00313}
R_{total} \approx 318.47\Omega

Ahora, con R_{total} y la capacitancia C = 470\mu F = 0.00047 F , y el voltaje inicial V_f = 7V , podemos usar la fórmula de descarga del condensador para resolver el problema. Vamos a calcular el tiempo t cuando el voltaje en el condensador V_c = 0V .

0V = 7V \cdot e^{-\frac{t}{318.47\Omega \cdot 0.00047 F}}
e^{-\frac{t}{150.0151}} = 0
-\frac{t}{150.0151} = \ln(0)
\text{No hay solución real}

El condensador nunca se descargará completamente a 0V en este circuito, ya que requeriría un tiempo infinito. La descarga será exponencial pero nunca alcanzará completamente 0V.

**Respuesta:** El condensador no se descargará completamente a 0V en este circuito.

Frequently asked questions (FAQs)
What is the probability of getting exactly 3 successes in 5 independent trials, where the probability of success is 0.2?
+
What is the maximum value of the function f(x) = x^2 - 8x + 12 on the interval [0, 10]?
+
What is the standard equation for an ellipse with a major radius of 5 and a minor radius of 3?
+
New questions in Mathematics
11(4x-9)= -319
5/8 x 64
What is the amount of interest of 75,000 at 3.45% per year, at the end of 12 years and 6 months?
Use the elimination to find the solution to each linear system. X+y=43 2x-y=20
a bank finds that the balances in its savings accounts are normally distributed with a mean of $500 and a standard deviation off of $40. What is the probability that a randomly selected account has a balance of more than $400?
4.2x10^_6 convert to standard notation
4x567
Suppose 56% of politicians are lawyers if a random sample of size 873 is selected, what is the probability that the proportion of politicians who are lawyers will be less than 55% round your answer to four decimal places
how many arrangements can be made of 4 letters chosen from the letters of the world ABSOLUTE in which the S and U appear together
Use the power rule for logarithms to solve the following word problem exactly. If you invest $1, 000 at 5% interest compounded annually, how many years will it take before you have $2,000?
A machine produces 255 bolts in 24 minutes. At the same rate, how many bolts would be produced in 40 minutes?
-1%2F2x-4%3D18
Show work on 4108 divided by 4
Determine a general formula​ (or formulas) for the solution to the following equation.​ Then, determine the specific solutions​ (if any) on the interval [0,2π). cos30=0
-5x=115
Consider mixing 150 ml, 0.1M, HCI with 100 ml, 0.2M, KOH solution. Determine the pH of final solution.
The blood types of individuals in society are as follows: A: 30%, B: 25%, AB: 20%, 0: 25%. It is known that the rates of contracting a certain disease according to blood groups are as follows: A: 7%, B: 6%, AB: 7%, 0: 4%. Accordingly, if a person selected by chance is known to have this disease, what is the probability of having blood group O?
The slope of the tangent line to the curve f(x)=4tan x at the point (π/4,4)
calculate the product of 4 and 1/8
A gas is leaking at 3.5ft3/min in a room of 2.9m by 6.9ft by 15.7m. How long would it take (in seconds) for 22% of the room to reach the LFL, if the gas has a LFL of 2.51%?