suppose 56 of politicians are lawyers if a random sample of size 873 is selected what is the probability that the proporti
Question
Suppose 56% of politicians are lawyers if a random sample of size 873 is selected, what is the probability that the proportion of politicians who are lawyers will be less than 55% round your answer to four decimal places
134
likes
672 views
Answer to a math question Suppose 56% of politicians are lawyers if a random sample of size 873 is selected, what is the probability that the proportion of politicians who are lawyers will be less than 55% round your answer to four decimal places
How many scalene triangles can be formed from a set of 6 line segments?
+
What is the area of a regular hexagon with a side length of 5?
+
Math Question: Find the x-intercept of the reciprocal function f(x) = 1/x. Answer: The x-intercept is the value of x where f(x) equals zero. For f(x) = 1/x, setting f(x) = 0 leads to 1/x = 0. However, this equation has no solution since we cannot divide by zero. Therefore, the reciprocal function has no x-intercept.