Question

Tessa wants to mix chocolates that cost four dollars per pound with nuts that cost six dollars per pound to make 6 pounds of a mixture that cost $31. How many pounds of each should she include in the mix?

78

likes
388 views

Answer to a math question Tessa wants to mix chocolates that cost four dollars per pound with nuts that cost six dollars per pound to make 6 pounds of a mixture that cost $31. How many pounds of each should she include in the mix?

Expert avatar
Velda
4.5
110 Answers
Let's assume Tessa uses x pounds of chocolates and y pounds of nuts to make the mixture.

The cost of chocolates is $4 per pound, so the cost of x pounds of chocolates is 4x dollars.
The cost of nuts is $6 per pound, so the cost of y pounds of nuts is 6y dollars.

Since Tessa wants to make a 6-pound mixture that costs $31, we can set up the following equation:

4x + 6y = 31

To solve for x and y, we need another equation. The total weight of the mixture is 6 pounds, so we can set up the equation:

x + y = 6

Now we have a system of equations:

4x + 6y = 31 ...(1)
x + y = 6 ...(2)

To solve this system, we can use substitution or elimination method. Let's use the elimination method.

Multiply equation (2) by 4 to eliminate x:

4(x + y) = 4(6)
4x + 4y = 24 ...(3)

Now, subtract equation (3) from equation (1) to eliminate x:

(4x + 6y) - (4x + 4y) = 31 - 24
2y = 7
y = 7/2
y = 3.5

Substitute the value of y in equation (2) to solve for x:

x + 3.5 = 6
x = 6 - 3.5
x = 2.5

Therefore, Tessa should include 2.5 pounds of chocolates and 3.5 pounds of nuts in the mix.

\textbf{Answer:} She should include 2.5 pounds of chocolates and 3.5 pounds of nuts in the mix.

Frequently asked questions (FAQs)
Math question: Solve for x: log₂(x) + log₂(x + 2) = 3
+
What is the value of 2 raised to the power of 7 multiplied by the square root of 4, squared?
+
Question: Find the derivative of f(x) = 2x^3 + 5x^2 - 3x + 2.
+
New questions in Mathematics
𝑦 = ( 𝑥2 − 3) (𝑥3 + 2 𝑥 + 1)
A college believes that 22% of applicants to that school have parents who have remarried. How large a sample is needed to estimate the true proportion of students who have parents who have remarried to within 5 percentage points?
90 divided by 40
Derivative of x squared
An integer is taken at random from the first 40 positive integers. What is the probability that the integer is divisible by 5 or 6?
Suppose SAT reading scores are normally distributed with a mean of 496 and a standard deviation of 109. The University plans towards scholarships for students who scores are in the top 7%. What is the minimum score required for the scholarship round your answer to the nearest whole number.
A pair of die is thrown and the absolute difference of the two scores is recorded. What is the probability of the absolute difference being 4 or more?
Find the equation of the line perpendicular to −5𝑥−3𝑦+5=0 passing through the point (0,−2)
-3(-4x+5)=-6(7x-8)+9-10x
Emma is on a 50 m high bridge and sees two boats anchored below. From her position, boat A has a bearing of 230° and boat B has a bearing of 120°. Emma estimates the angles of depression to be about 38° for boat A and 35° for boat B. How far apart are the boats to the nearest meter?
form a key for your lock containing the numbers 2 2 5 8 How many different keys can you form?
0.1x8.2
30y - y . y = 144
A bag has 4 green lollipops, 3 white lollipops, and 1 black lollipop. What is the probability of drawing a white lollipop?
A buyer purchased a North Carolina home for $475,250. The seller allowed the buyer to assume his first small mortgage with a loan balance of $110,000. How much is the excise tax paid in the transaction? $951 $729.50 $950.50 $221 none of the above
The average weekly earnings in the leisure and hospitality industry group for a re‐ cent year was $273. A random sample of 40 workers showed weekly average ear‐ nings of $285 with the population standard deviation equal to 58. At the 0.05 level of significance can it be concluded that the mean differs from $273? Find a 95% con‐ fidence interval for the weekly earnings and show that it supports the results of the hypothesis test.
2 - 6x = -16x + 28
A nondegenerate ideal gas of diatomic molecules with a kilomolar mass of 2 kg/kmol and a characteristic rotational temperature of 86 K is adsorbed on the walls of a container, where the binding energy is 0.02 eV. The adsorbed molecules move freely on the walls, and their rotation is confined to the plane of the walls. Calculate the surface density of adsorbed molecules at 12 K if the gas pressure is 103 Pa! What result would you get at 68 K and the same pressure?
4m - 3t + 7 = 16
A small box measures 10 in. by 4 in. by 6 in. high. Find the volume of the box.