Question

6300 at 5% if the interest on each investment is compounded annually find the interest earned during each of the first 2yr. Then find the balance at the end of the second year

265

likes
1323 views

Answer to a math question 6300 at 5% if the interest on each investment is compounded annually find the interest earned during each of the first 2yr. Then find the balance at the end of the second year

Expert avatar
Eliseo
4.6
110 Answers
1. **Calculate the interest for the first year:**

- Principal, P = 6300

- Rate, r = 0.05 (5%)

- Interest for the first year, I_1 = P \cdot r = 6300 \cdot 0.05 = 315

2. **Calculate the new principal after the first year:**

- New Principal, P_{new} = P + I_1 = 6300 + 315 = 6615

3. **Calculate the interest for the second year:**

- Interest for the second year, I_2 = P_{new} \cdot r = 6615 \cdot 0.05 = 330.75

4. **Calculate the total balance at the end of the second year:**

- Balance, B=P_{new}+I_2=6615+330.75=6945.75

The interest earned during the first year is 315 . The interest earned during the second year is 330.75 . The balance at the end of the second year is 6945.75 .

Frequently asked questions (FAQs)
What is the solution set of the inequality 3x + 5 > 2x - 1?
+
What is the standard deviation of a dataset with the following values: 5, 8, 12, 15, 18?
+
What is the component form of the unit vector, u, in the direction of vector v = ? (
+
New questions in Mathematics
Let f(x)=||x|−6|+|15−|x|| . Then f(6)+f(15) is equal to:
A circle with a 12-inch diameter is folded in half and then folded in half again. What is the area of the resulting shape?
String x = 5 Int y=2 System.out.println(x+y)
what is 9% of 307
A drawer contains three pairs of white socks, five pairs of black socks and two pairs of red socks. Caden randomly selects two pairs of socks on his way to the gym. What is the probability that both pairs of socks are black?
The profit G of the company CHUNCHES SA is given by G(x) = 3×(40 – ×), where × is the quantity of items sold. Find the maximum profit.
what is the annual rate on ​$525 at 0.046​% per day for 3 months?
The beta of a company is 1.51 while its financial leverage is 27%. What is then its unlevered beta if the corporate tax rate is 40%? (4 decimal places)
Find the equation of the line perpendicular to −5𝑥−3𝑦+5=0 passing through the point (0,−2)
2x+4x=
using the math and science known about the jefferson river bridge Find a truss in use and develop a load diagram. Use a load of 50 lb on each joint along the bottom of the truss for a truss that actrs as a bridge and along the top joints for a truss that acts as a roof
There are 3 orchards, a, b and c. Orchard a has 60 fewer trees than orchard b orchard c has 3 times as many trees as orchard b. If the three orchards have 430 trees altogether, how many trees does orchard c have?
a survey showed that 3 out of 7 voters would vote in an election. based on this survey, how many people would vote in a city with 25,000 people?
During a month's time, an automobile sales person receives a 6% commission on the first $5000 in sales, a 7% commission on the next $5000 sales, 8% commission on anything over $10,000. What is her commission for $36,000 in sales?
A company has had the following data for two consecutive years. Total, asset item 3,100,500 euros 3,300,550 euros. Net amount of business figures 4,755,250 euros /5,100 euros Average number of workers employed during the year 64/70 You can present a balance sheet in an abbreviated form
solid obtained by rotation around the axis x = -1, the region delimited by x^2 - x + y = 0 and the abscissa axis
A company dedicated to the manufacture of shirts sells the units at a price of $40, the cost of each shirt is $24, a commission is paid for the sale of a unit of shirt of $2 and its fixed costs are $3500 Determine the marginal contribution
A salesperson earns a base salary of $600 per month plus a commission of 10% of the sales she makes. You discover that on average, it takes you an hour and a half to make $100 worth of sales. How many hours will you have to work on average each month for your income to be $2000?
Today a father deposits $12,500 in a bank that pays 8% annual interest. Additionally, make annual contributions due of $2,000 annually for 3 years. The fund is for your son to receive an annuity and pay for his studies for 5 years. If the child starts college after 4 years, how much is the value of the annuity? solve how well it is for an exam
-1/3x+15=18