Question

A catheter of a right triangle measures 30cm. The hypotenuse of the triangle measures 2cm more than double the measurement of the other catheter. What is the area of the triangle

60

likes
302 views

Answer to a math question A catheter of a right triangle measures 30cm. The hypotenuse of the triangle measures 2cm more than double the measurement of the other catheter. What is the area of the triangle

Expert avatar
Gerhard
4.5
93 Answers
Let the measurement of one catheter be x cm. According to the given information, the other catheter is 30 cm, and the hypotenuse is 2x+2 cm.

Using the Pythagorean theorem, we have:
x^2 + 30^2 = (2x + 2)^2
x^2 + 900 = 4x^2 + 8x + 4
3x^2 + 8x - 896 = 0

Solving the quadratic equation using the formula x = \frac{{-b \pm \sqrt{{b^2 - 4ac}}}}{2a} where a = 3, b = 8, and c = -896, we find:
x = \frac{{-8 \pm \sqrt{{8^2 - 4*3*(-896)}}}}{2*3}
x = \frac{{-8 \pm \sqrt{{64 + 10752}}}}{6}
x = \frac{{-8 \pm \sqrt{{10816}}}}{6}
x = \frac{{-8 \pm 104}}{6}

Therefore, the possible values of x are:
1. x = \frac{{-8 + 104}}{6} = \frac{{96}}{6} = 16
2. x = \frac{{-8 - 104}}{6} = \frac{{-112}}{6} = -18.7 (discarded as it is not a valid measurement)

So, the measurement of one catheter is 16 cm, the other catheter is 30 cm, and the hypotenuse is 2(16) + 2 = 34 cm.

The area of the triangle is given by:
A = \frac{1}{2} \times \text{Base} \times \text{Height}
A = \frac{1}{2} \times 16 \times 30
A = 240 \, \text{cm}^2

\boxed{240 \, \text{cm}^2} is the area of the triangle.

Frequently asked questions (FAQs)
What is the surface area formula of a rectangular solid?
+
Math question: Find the absolute extrema of the function f(x) = x^2 - 4x + 3 on the closed interval [1, 5].
+
Question: What is the equation of the basic shape of a graph with an absolute value function with a vertex at (3, -2)?
+
New questions in Mathematics
5(4x+3)=75
Write 32/25 as a percent
Suppose that a device has been created that launches objects at ground level and that its operation is modeled by the function h(x) = -4ײ + 256x, with h being the height (in meters) and x being the distance (in meters) What is the maximum height that the object reaches?
The length and breadth of my rectangular vegetable garden is 12,5m and 7,25m respectively. What is the perimeter of the garden?
The bus one way of the road which is 10km is heading with speed of 20km/h ,then the bus the other 10km is heading with speed of 60km/h. The middle speed of the road is it equal with arithmetic speed of the v1 and v2 ?
The director of a company must transfer 6 people from the human resources department to the sales department, in order to sustain sales during the month of December. What is the probability that he will transfer only 2 of them?
(2x+5)^3+(x-3)(x+3)
-3x 2y = -6; -5x 10y = 30
The mean life of a television set is 119 months with a standard deviation of 13 months. If a sample of 67 televisions is randomly selected, what is the probability that the sample mean would be less than 121 months? Round your answer to four decimal places
6-35 A recent study by an environmental watchdog determined that the amount of contaminants in Minnesota lakes (in parts per million) it has a normal distribution with a mean of 64 ppm and variance of 17.6. Assume that 35 lakes are randomly selected and sampled. Find the probability that the sample average of the amount of contaminants is a) Greater than 72 ppm. b) Between 64 and 72 ppm. c) Exactly 64 ppm. d) Greater than 94 ppm.
It is known that the content of milk that is actually in a bag distributes normally with an average of 900 grams and variance 25 square grams. Suppose that the cost in pesos of a bag of milk is given by 𝐶(𝑥) = { 3800 𝑠𝑖 𝑥 ≤ 890 4500 𝑠𝑖 𝑥 > 890 Find the expected cost.
A triangular window has a base of 6 ft. and a height of 7 ft. What is its area?
28 is 92 percent of what?
Your boss asks you to plan the sample size for a randomized, double-blind, controlled trial in the clinical development of a cure for irritable bowl disease. Current standard treatment shall be compared with a new treatment in this trial. The S3-guideline of AWM demonstrated a mean change of the summary score of the validated health related quality of life questionnaire at 8 weeks of 16 with standard deviation 23 under standard treatment. You quote the drop-out rate of 11% from literature (previous phase of clinical development). Your research yielded a clinically important effect of 4 that has been found to be the Minimal Clinically Important Difference (MCID). In order to demonstrate superiority of the new treatment over standard of care, you assume that the change in of the summary score of the validated health related quality of life questionnaire follows a normal distribution, and that the standard deviation is the same for both treatments. How many patientes would one need to recruit for the trial to demonstrate the clinically interesting difference between treatments at significance level 5% with 95% power?
Use a pattern approach to explain why (-2)(-3)=6
The blood types of individuals in society are as follows: A: 30%, B: 25%, AB: 20%, 0: 25%. It is known that the rates of contracting a certain disease according to blood groups are as follows: A: 7%, B: 6%, AB: 7%, 0: 4%. Accordingly, if a person selected by chance is known to have this disease, what is the probability of having blood group O?
Emile organizes a community dance to raise funds. In addition to paying $300 to rent the room, she must rent chairs at $2 each. The quantity of chairs rented will be equal to the number of tickets sold. She sells tickets for $7 each. How much should she sell to raise money?
f(r) = 1/r+9 find f(x^2) + 1
(3.1x10^3g^2)/(4.56x10^2g)
5 1/9 + 2 2/3