karina has a plot of 5000 square meters in which she has decided that 60 of it will be used to plant vegetables of this pa
Question
Karina has a plot of 5000 square meters in which she has decided that 60% of it will be used to plant vegetables. Of this part, 12% will be dedicated to planting lettuce. How much surface area of the plot will be used to grow lettuce?
257
likes
1285 views
Answer to a math question Karina has a plot of 5000 square meters in which she has decided that 60% of it will be used to plant vegetables. Of this part, 12% will be dedicated to planting lettuce. How much surface area of the plot will be used to grow lettuce?
Area used for planting vegetables = 60% of 5000
= (60/100) * 5000
= 3000 square meters
Of this part, 12% will be dedicated to planting lettuce. Therefore, the area of the plot used for planting lettuce is:
Area used for planting lettuce = 12% of 3000
= (12/100) * 3000
= 360 square meters
Frequently asked questions (FAQs)
Question: At what value of x does the linear function f(x) = x exhibit a y-value of -4?
+
What is the value of cos(pi/4)^2 - sin(pi/6)^2?
+
What is the value of f(x) when x = π/4 in the function f(x) = tan x?