MathMaster
Q & A
Blog
Tutorials
Calculators
Privacy policy
CONTACT US
Menu
Home
general
a small box measures 10 in by 4 in by 6 in high find the volume of the box
Question
A small box measures 10 in. by 4 in. by 6 in. high. Find the volume of the box.
Like
236
likes
1181
views
Answer to a math question A small box measures 10 in. by 4 in. by 6 in. high. Find the volume of the box.
Eliseo
4.6
110
Answers
Use the rectangular prism formula, Volume = lwh let: l = 10 in w = 4 in h = 6 in Volume = lwh Volume =
10\times4\times6
Volume =
240\:in^3
Frequently asked questions (FAQs)
Find the real roots of the cubic equation 5x^3 - 2x^2 + 3x - 1 = 0.
+
What is the value of f(x) when x = e^2, for f(x) = log x / ln x?
+
Math Question: Find the factors of the expression x^2 - 4x + 4.
+
New questions in Mathematics
Heyππ» Tap "Create New Task" to send your math problem. One of our experts will start working on it right away!
reduction method 2x-y=13 x+y=-1
-6n+5=-13
The derivative of a power is obtained just by subtracting 1 from the power True or false
The length and breadth of my rectangular vegetable garden is 12,5m and 7,25m respectively. What is the perimeter of the garden?
(5-(4-3)*3)-(8+5))
1. Suppose we have a good whose quantity supplied changed from 100 to 120 units when the price increased from $10 to $12 per unit. Compute the price elasticity of supply using the midpoint method
(2x+5)^3+(x-3)(x+3)
calculate the normal vector of line y = -0.75x + 3
logy/logx + logz/logy + logt/logz = 8xΒ².t x=?
calculate the area in square units of A rectangle with length 6cm and breadth 5cm
Suppose that you use 4.29 g of Iron in the chemical reaction: 2Fe(s) + 3 Cu2 + (aq) 2Fe 3 + (aq) + 3Cu(s ) - . What is the theoretical yield of Cu (s), in grams?
A circular window has a rubber molding around the edge. If the window has a radius of 250 mm, how long is the piece of molding that is required ? (To the nearest mm)
Exercise 1 An ejidal association wishes to determine the distribution for the three different crops that it can plant for the next season on its available 900 hectares. Information on the total available and how many resources are required for each hectare of cultivation is shown in the following tables: Total available resource Water 15,000 m3 Fertilizer 5,000 kg Labor 125 day laborers Requirements per cultivated hectare Corn Soybeans Wheat Water 15 25 20 Fertilizer 5 8 7 Labor** 1/8 1/5 1/4 *The data in fraction means that with one day laborer it will be possible to care for 8, 5 and 4 hectares respectively. * Sales of crops 1 and 3, according to information from the Department of Agriculture, are guaranteed and exceed the capacity of the cooperative. However, soybeans must be limited to a maximum of 150 hectares. On the other hand, the profits for each hectare of crop obtained are estimated at: $7,500 for corn, $8,500 for soybeans and $8,000 for wheat. The objectives are to determine: β’ How many hectares of each crop must be allocated so that the profit is maximum. R= β’ The estimated profits for the ejidal cooperative in the next growing season. R=
0.1x8.2
392929-9
ind the z-score for which 72% of the distribution's area lies between -z and z. -1.7417, 1.7417 -1.1538, 1.1538 -1.0803, 1.0803 -2.826, 2.826
A psychologist is investigating the levels of test anxiety in various university courses. Anxiety is measured on a scale ranging from 0 to 100, where 0 indicates the complete absence of anxiety and 100 represents an extreme level of anxiety. From the data obtained, it has been discovered that the psychology score is triple that of nursing, and in turn, the latter has a score 10 points lower than the nutrition major. Furthermore, the score in the veterinary degree is 15 points higher than that of nutrition. Finally, if we add the scores of all the races, we will obtain a total of 173 points. Pose the equation that represents the situation described in the previous problem and determine: What is the score that psychology obtained regarding its anxiety level before the exams?
A candy manufacturer must monitor deviations in the amount of sugar in their products They want their products to meet standards. They selected a random sample of 20 candies and found that the sandard deviation of that sample is 1.7. What is the probabilty of finding a sample variance as high or higher if the population variance is actually 3277 Assume the population distribution is normal.
A gas is leaking at 3.5ft3/min in a room of 2.9m by 6.9ft by 15.7m. How long would it take (in seconds) for 22% of the room to reach the LFL, if the gas has a LFL of 2.51%?
Download NOW
Apple store
Download NOW
Google play
Solve NOW
Try On Web
You might be interested in
The gross domestic product the gdp for the United States in 2017 was approximately $2.05x10^3. If you wrote this number in standard notation , it would be 205 followed by how many zeros
3x+2/2x-1 + 3+x/2x-1 - 3x-2/2x-1
2.5 / 21.85
"If three wolves catch three rabbits in three hours, how many wolves would it take to catch a hundred rabbits in a hundred hours?" The answer is the number of response units.
To celebrate the five-year anniversary of a consultancy specializing in information technology, the administrator decided to draw 3 different qualification courses among its 10 employees. Considering that the same employee cannot be drawn more than once, the total number of different ways of drawing among employees is:
2.3/-71.32
7/6-(-1/9)
Identify a pattern in the list of numbers.Then use this pattern to find the next number. 37,31,25,19,13
In a store, a person carries 14 kilos of rice and 28 kilos of flour. In what ratio are the kilos found? (Remember to simplify until you reach an irreducible fraction)
There were no defectives in a sample of 1 light bulb does this sample provide sufficient evidence that in the warehouse with millions of light bulbs fewer than 10% are defective?
(24, -7) is on the terminal arm of an angle in standard position. Determine the exact values of the primary trigonometric functions.
The Humane Society has asked for our help again this week. Currently they are charging $50 for an adoption fee. Unfortunately they just pulled this number out of the air and do not know why they are charging this amount. They would like to charge an amount that covers all the adoption costs β both the variable costs for adoptions as well as the fixed cost for the kennel portion of the Humane Shelter operations. We can help them by doing a breakeven analysis. During a client meeting we gathered these facts. There are 2 part-time employees that each earn $1000 per month. The utilities for the kennel area (water, electricity) are $200 per month. The average food cost for animals in the kennel is $800 per month. In addition, each animal that is adopted receives a rabies vaccination that costs $4 and is micro-chipped that costs $6. At the current cost of $50, how many animals must be adopted to break-even? What would break-even be at a $60 adoption fee? What would break-even be if the fee were lowered to $40? The newspaper has suggested that the Humane Society advertise to increase pet adoptions. The package that they have recommended costs $1000 for a very small ad run every day for a month. If the Humane Society does this extra advertising, how will it affect breakeven? Based on what you have learned about elasticity, what price do you recommend for the adoption fee?
(6Β²-14)Γ·11β’(-3)
A company dedicated to the manufacture of shirts sells the units at a price of $40, the cost of each shirt is $24, a commission is paid for the sale of a unit of shirt of $2 and its fixed costs are $3500 Determine the marginal contribution
2x-5-x+2=5x-11
00 piece jigsaw puzzle. the completed puzzle is 10x10. each piech connects to at least 2 other pieces. i plan to assemble by taking pieces out of box one by one. if i've already taken out 2 pieces that dont directly connect, what is the minimum number of additional pieces that i need to draw to in order to guarentee that the original 2 pieces connect?
Identify the slope and y intercept y=11+2/3x
It costs a manufacturer $2,500 to purchase the tools to manufacture a certain homemade item. If the cost for materials and labor is 60Β’ per item produced, and if the manufacturer can sell each item for 90Β’, find how many items must he produce and sell to make a profit of $2000?
The domain of the function f(x)=x+7x2β144 is (ββ,), ( ,), and ( , β).
To apply a diagnostic test, in how many ways can 14 students be chosen out of 25? if the order does not matter