Question

A laser pointer is shined through air (n=1.0) and enters another medium at an angle of 45degrees. If the angle of refraction is 24°. What is the index of refraction of the medium.

190

likes
952 views

Answer to a math question A laser pointer is shined through air (n=1.0) and enters another medium at an angle of 45degrees. If the angle of refraction is 24°. What is the index of refraction of the medium.

Expert avatar
Tiffany
4.5
103 Answers
First, use Snell's Law:

n_1 \sin( \theta_1 ) = n_2 \sin( \theta_2 )

Given:
n_1 = 1.0
\theta_1 = 45^\circ
\theta_2 = 24^\circ

Rearrange Snell's Law to solve for \( n_2 \):

n_2 = \frac{ n_1 \sin( \theta_1 ) }{ \sin( \theta_2 ) }

Substitute the given values:

n_2 = \frac{ 1.0 \sin( 45^\circ ) }{ \sin( 24^\circ ) }

Calculate the sine values:
\sin( 45^\circ ) = 0.7071
\sin( 24^\circ ) = 0.4067

Now plug in the sine values to find \( n_2 \):

n_2 = \frac{ 0.7071 }{ 0.4067 }

n_2 = 1.74

So, the index of refraction of the medium is:

n_2 = 1.74

Frequently asked questions (FAQs)
What is the value of sin²(30°) + cos²(30°)?
+
What is the minimum value of the function f(x) = 3x^2 - 4x + 7 over the interval [0, 5]?
+
Math question: What is the sum of the first 20 positive integers? Express your answer using the sum formula.
+
New questions in Mathematics
Add. 7/w²+18w+81 + 1/w²-81
-x+3x-2,si x=3
A client did not advance L 10,000 for the rental of a parking area and it corresponds to 4 months, of which 2 months were consumed
Evaluate limx→∞tan−1(x) using that y=tan−1(x) exactly when x=tan(y) . (Hint: Both tan and tan−1 are continuous!)
A food delivery company charges on average a delivery fee of $5 per order (including food and shipping) and has monthly fixed costs of $600. If the average cost of each meal delivered that is revenue for the company is $10 and the company has a monthly profit of $800, how many orders must they deliver per month?
The mean temperature for july in H-town 73 degrees fahrenheit. Assuming that the distribution of temperature is normal what would the standart deviation have to be if 5% of the days in july have a temperature of at least 87 degrees?
A brass cube with an edge of 3 cm at 40 °C increased its volume to 27.12 cm3. What is the final temperature that achieves this increase?
The director of a company must transfer 6 people from the human resources department to the sales department, in order to sustain sales during the month of December. What is the probability that he will transfer only 2 of them?
-4y-6(2z-4y)-6
There are 162 students enrolled in the basic mathematics course. If the number of women is 8 times the number of men, how many women are there in the basic mathematics course?
A merchant can sell 20 electric shavers a day at a price of 25 each, but he can sell 30 if he sets a price of 20 for each electric shaver. Determine the demand equation, assuming it is linear. Consider (P= price, X= quantity demanded)
A vaccine has a 90% probability of being effective in preventing a certain disease. The probability of getting the disease if a person is not vaccinated is 50%. In a certain geographic region, 60% of the people get vaccinated. If a person is selected at random from this region, find the probability that he or she will contract the disease. (4 Points)
Use a pattern to prove that (-2)-(-3)=1
Next%C3%B3n%2C+we+are+given+a+series+of+Tri%C3%A1angles+Right%C3%A1angles+%3Cbr%2F%3Ey+in+each+one+of+them+ are+known+2%28two%29+measurements+of+sides.+%3Cbr%2F%3Elet's+determine+all+trigonom%C3%A9tric+ratios.
A bag has 4 green lollipops, 3 white lollipops, and 1 black lollipop. What is the probability of drawing a white lollipop?
effectiveness of fiscal and monetary policy under closed and open economies
Find the area of a triangle ABC when m<C = 14 degrees, a = 5.7 miles, and b = 9.3 miles.
A 20,000 kg school bus is moving at 30 km per hour on a straight road. At that moment, it applies the brakes until it comes to a complete stop after 15 seconds. Calculate the acceleration and the force acting on the body.
The blood types of individuals in society are as follows: A: 30%, B: 25%, AB: 20%, 0: 25%. It is known that the rates of contracting a certain disease according to blood groups are as follows: A: 7%, B: 6%, AB: 7%, 0: 4%. Accordingly, if a person selected by chance is known to have this disease, what is the probability of having blood group O?
What is the percentage of nitrogen abundance in copper dinatrate Cu(NO3)2