Question

A manufacturer of custom drinking mugs has a fixed setup cost of $1,000 per order plus a variable cost of $1.50 per mug. How many mugs were produced when the total cost was $2, 800?

55

likes
276 views

Answer to a math question A manufacturer of custom drinking mugs has a fixed setup cost of $1,000 per order plus a variable cost of $1.50 per mug. How many mugs were produced when the total cost was $2, 800?

Expert avatar
Timmothy
4.8
99 Answers
Let's start by assigning variables to the unknowns in the problem:
Let's say x represents the number of mugs produced.
The fixed setup cost per order is $1,000, which remains constant regardless of the number of mugs produced.
The variable cost per mug is $1.50, meaning that the total variable cost is 1.50x.

The total cost, which includes both the fixed setup cost and the variable cost, is given as $2,800.

Mathematically, we can represent the total cost as:
Total Cost = Fixed Cost + Variable Cost
2800 = 1000 + 1.50x

To find the number of mugs produced (x), we need to isolate x in the equation.

Subtract 1000 from both sides of the equation:
2800 - 1000 = 1.50x

Simplify the left side:
1800 = 1.50x

To isolate x, divide both sides of the equation by 1.50:
\frac{1800}{1.50} = x

Simplify the right side:
x = 1200

Answer: The manufacturer produced 1200 mugs when the total cost was $2,800.

Frequently asked questions (FAQs)
Question: Evaluate the limit of (sin(x))/(x) as x approaches 0.
+
What is the value of (2^3)^4 - (√16)^2?
+
Math question: What is the measure of angle AOB in a circle with center O, where angle AOC measures 80Β°?
+
New questions in Mathematics
The patient is prescribed a course of 30 tablets. The tablets are prescribed β€œ1 tablet twice a day”. How many days does a course of medication last?
3(2+x)-2(2x+6)=20-4x
Investing equal amounts of money into each of five business ventures Let's say you plan. 20 to choose from If there are initiatives, how many different ones among 20 initiatives? five startups can be selected?
For a temperature range between -3 degrees Celsius to 5 degrees Celsius, what is the temperature range in degrees Farenheight
Determine the equations of the recipes that pass through the following pairs of points P1 (2;-1) and p2 (4;-1)
Consider numbers from 1 to 2023. We delete 3 consecutive numbers so, that the avarage of the left numbers is a whole number
Consider numbers from 1 to 2023. We want to delete 3 consecutive, so that the avarage of the left numbers is a whole number. How do we do that
find f(x) for f'(x)=3x+7
Solve equations by equalization method X-8=-2y 2x+y=7
Find the minimum value of the function y = -4 x3 + 60 x2 -252 x + 8 for values of x between x = 0 and x = 9 Enter the value of the function, not the value of x
When taking a test with m closed answers, a student knows the correct answer with probability p, otherwise he chooses one of the possible answers at random. What is the probability that the student knows the correct answer given that he answered the question correctly.
Log0
In an economy with C= 10+0.8 Yd ; I= 20+0.1Y ; G= 100 ; X= 20 ; M=10+0.2Y ; T=-10+0.2Y and R= 10, when knew that Yd= Y-T+R. How much is the budget? A. -23.18 B. -28.13 C. -13.28 D. -32.18
A 20,000 kg school bus is moving at 30 km per hour on a straight road. At that moment, it applies the brakes until it comes to a complete stop after 15 seconds. Calculate the acceleration and the force acting on the body.
94 divided by 8.75
A factory produces glass for windows. The thickness X of an arbitrarily selected pane of glass is assumed to be Normally distributed with expectation ΞΌ = 4.10 and standard deviation Οƒ = 0.04. Expectation and Standard deviation is measured in millimeters. What is the probability that an arbitrary route has a thickness less than 4.00 mm?
Farm Grown, Inc., produces cases of perishable food products. Each case contains an assortment of vegetables and other farm products. Each case costs $5 and sells for $15. If there are any not sold by the end of the day, they are sold to a large food processing company for $3 a case. The probability that daily demand will be 100 cases is 0.30, the probability that daily demand will be 200 cases is 0.40, and the probability that daily demand will be 300 cases is 0.30. Farm Grown has a policy of always satisfying customer demands. If its own supply of cases is less than the demand, it buys the necessary vegetables from a competitor. The estimated cost of doing this is $16 per case. (a) Draw a decision table for this problem (b) What do you recommend?
2.3 X 0.8
How many digits are there in Hindu-Arabic form of numeral 26 Γ— 1011
Let f(x)=-1/2x+5 evaluate f(-6)