Question

A river basin has an average annual precipitation of 2500 mm/year and a drainage area of 10000 km2. The average discharge at the outlet of the basin is 200 m3/s. What is the average evapotranspitation (mm/year) in this region? What is the runoff coefficient? Assuming that the basin has average precipitation and a constant runoff coefficient, estimate the average discharge in a subbasin of 2000 km2.

81

likes
403 views

Answer to a math question A river basin has an average annual precipitation of 2500 mm/year and a drainage area of 10000 km2. The average discharge at the outlet of the basin is 200 m3/s. What is the average evapotranspitation (mm/year) in this region? What is the runoff coefficient? Assuming that the basin has average precipitation and a constant runoff coefficient, estimate the average discharge in a subbasin of 2000 km2.

Expert avatar
Adonis
4.4
106 Answers
\text{PQ} = \text{Precipitação} \times \text{Área de drenagem}

= 2500 \frac{\text{mm}}{\text{ano}} \times 10000 \text{km}^2

= \left(2500 \times 10^{-3} \frac{\text{m}}{\text{ano}} \right) \times \left(10000 \times 10^6 \text{m}^2\right)

= 25000 \times 10^3 \text{m}^3/\text{ano}

= 2.5 \times 10^{10} \text{m}^3/\text{ano}

Q = \text{Vazão} \times \text{Tempo}

= 200\frac{\text{m}^3}{\text{s}} \times (365 \times 24 \times 60 \times 60)\frac{\text{s}}{\text{ano}}

= 200 \frac{\text{m}^3}{\text{s}} \times 31536000 \frac{\text{s}}{\text{ano}}

= 6.3072 \times 10^9 \text{m}^3/\text{ano}

ET = \text{What we need to calculate} = PQ - Q

= 2.5 \times 10^{10} - 6.3072 \times 10^9 \text{m}^3/\text{ano}

= 1.86928 \times 10^{10} \text{m}^3/\text{ano}

To transform the result to mm (per year), divide it by the area again and then express in mm/year.

ET = \frac{1.86928 \times 10^{10} \text{m}^3/\text{ano}}{10^7 \text{m}^2}

ET = 1869.28 \text{mm/ano}

Coeficiente de escoamento = \frac{\text{Q}}{PQ}

= \frac{6.3072 \times 10^9 \text{m}^3/\text{ano}}{2.5 \times 10^{10} \text{m}^3/\text{ano}}

= 0.2523

Now calculating average flow for a sub-basin of 2000 km^2:

Q_{sub} = Coeficiente de escoamento \times PQ_{sub}

= 0.2523 \times (2500 \times 10^{-3} \frac{\text{m}}{\text{ano}} \times 2000 \times 10^6 \text{m}^2)

= 0.2523 \times (5 \times 10^9 \text{m}^3/\text{ano})

= 1.2615\times 10^9 \text{m}^3/\text{ano}

Convert this to m^3/s:

Q_{sub}= \frac{1.2615\times 10^9 \frac{\text{m}^3}{\text{ano}}}{365 \times 24 \times 60 \times 60 \text{s}}

= \frac{1.2615\times 10^9}{31536000} \frac{\text{m}^3}{\text{s}}

≈ 40 \text{m}^3/\text{s}

Frequently asked questions (FAQs)
What is the product of two numbers, x and y, if their sum is 10?
+
Math question: What are the x-coordinates of the vertex and the solutions to the quadratic function y = 2x^2 + 5x - 3?
+
Math question: Solve the inequality 3x + 5 ≥ 17 for x.
+
New questions in Mathematics
Find an arc length parameterization of the curve that has the same orientation as the given curve and for which the reference point corresponds to t=0. Use an arc length s as a parameter. r(t) = 3(e^t) cos (t)i + 3(e^t)sin(t)j; 0<=t<=(3.14/2)
12-6x=4x+2
Karina has a plot of 5,000 square meters in which she has decided that 60% of it will be used to plant vegetables. Of this part, 12% will be dedicated to planting lettuce. How much surface area of the plot will be used for cultivation?
How many percent is one second out a 24 hour?
In a random sample of 600 families in the Metropolitan Region that have cable television service, it is found that 460 are subscribed to the Soccer Channel (CDF). How large a sample is required to be if we want to be 95% confident that the estimate of “p” is within 0.03?
Determine the correct value: A company knows that invoices pending collection have a normal distribution with a mean of $1.65 million, with a standard deviation of $0.2 million, then: The probability that an invoice pending collection has an amount that is within more than 2 deviations below the mean, is:
What payment 7 months from now would be equivalent in value to a $3,300 payment due 23 months from now? The value of money is 2.7% simple interest. Round your answer to 2 decimal places. Show all work and how you arrive at the answer..
I need .23 turned into a fraction
B - (-4)=10
4X^2 25
The expected market return is 13,86% and the risk free rate 1%. What would then be the risk premium on the common stocks of a company which beta is 1,55? (in %, 2 decimal places)
Perpetual annuities are a series of payments whose duration has no end. Explain how can we calculate them, if they have no end?
The ninth term of a given geometric progression, with reason q , is 1792, and its fourth term is 56. Thus, calculate the fourth term of another geometric progression, whose ratio is q +1 and whose first term is equal to the first term of the first P.G. described.
Your boss asks you to plan the sample size for a randomized, double-blind, controlled trial in the clinical development of a cure for irritable bowl disease. Current standard treatment shall be compared with a new treatment in this trial. The S3-guideline of AWM demonstrated a mean change of the summary score of the validated health related quality of life questionnaire at 8 weeks of 16 with standard deviation 23 under standard treatment. You quote the drop-out rate of 11% from literature (previous phase of clinical development). Your research yielded a clinically important effect of 4 that has been found to be the Minimal Clinically Important Difference (MCID). In order to demonstrate superiority of the new treatment over standard of care, you assume that the change in of the summary score of the validated health related quality of life questionnaire follows a normal distribution, and that the standard deviation is the same for both treatments. How many patientes would one need to recruit for the trial to demonstrate the clinically interesting difference between treatments at significance level 5% with 95% power?
I. Order to add 40.25+1.31+.45 what is the first action to do ?
Engineers want to design seats in commercial aircraft so that they are wide enough to fit ​95% of all males.​ (Accommodating 100% of males would require very wide seats that would be much too​ expensive.) Men have hip breadths that are normally distributed with a mean of 14.4 in. and a standard deviation of 1.2 in. Find P95. That​ is, find the hip breadth for men that separates the smallest ​95% from the largest 5​%.
For what values of m is point P (m, 1 - 2m) in the 2⁰ quadrant?
factor the polynomial completely over the set of complex numbers b(x)=x^4-2x^3-17x^2+4x+30
simplify w+[6+(-5)]
Sin(5pi/3)