Question

An electric bicycle manufacturer produces 6,000 units when the market price is US$2,350, while if the market price is US$1,750 it produces 4,200 units. The linear function that represents this situation is

205

likes
1023 views

Answer to a math question An electric bicycle manufacturer produces 6,000 units when the market price is US$2,350, while if the market price is US$1,750 it produces 4,200 units. The linear function that represents this situation is

Expert avatar
Timmothy
4.8
99 Answers
To find the linear function that represents this situation, we need to determine the slope of the line using the two given data points.

Let:
- x_1 = 2350 (market price of US$2,350)
- y_1 = 6000 (number of units produced when market price is US$2,350)
- x_2 = 1750 (market price of US$1,750)
- y_2 = 4200 (number of units produced when market price is US$1,750)

The slope of the line can be calculated as:
m = \dfrac{y_2 - y_1}{x_2 - x_1}

Substitute the given values into the formula:
m = \dfrac{4200 - 6000}{1750 - 2350} = \dfrac{-1800}{-600} = 3

Now that we have the slope, we can use the point-slope form of a linear equation to write the equation of the line:
y - y_1 = m(x - x_1)

Substitute one of the points and the slope into the equation:
y - 6000 = 3(x - 2350)
y - 6000 = 3x - 7050
y = 3x - 1050

Therefore, the linear function that represents this situation is y =3x-1050

Frequently asked questions (FAQs)
What is the probability of rolling a number greater than 4 on a standard six-sided die?
+
What is the value of cos(π/3) - sin(π/4)?
+
What is the area of a triangle with base b = 12 and height h = 8?
+
New questions in Mathematics
Revenue Maximization: A company sells products at a price of $50 per unit. The demand function is p = 100 - q, where p is the price and q is the quantity sold. How many units should they sell to maximize revenue?
How many kilometers does a person travel in 45 minutes if they move at a rate of 8.3 m/s?
The mean temperature for july in H-town 73 degrees fahrenheit. Assuming that the distribution of temperature is normal what would the standart deviation have to be if 5% of the days in july have a temperature of at least 87 degrees?
The beta of a company is 1.51 while its financial leverage is 27%. What is then its unlevered beta if the corporate tax rate is 40%? (4 decimal places)
how many arrangements can be made of 4 letters chosen from the letters of the world ABSOLUTE in which the S and U appear together
What is the appropriate measurement for the weight of an African elephant?
∫ √9x + 1 dx
A test has 5 multiple choice questions. Each question has 4 alternatives, only one of which is correct. A student who did not study for the test randomly chooses one alternative for each question.(a) What is the probability of him getting a zero on the test?(b) What is the probability of him getting a three or more? The maximum mark for the test is 5, with each question worth one point.
User Before the election, a poll of 60 voters found the proportion who support the Green candidate to be 25%. Calculate the 90% confidence interval for the population parameter. (Give your answers as a PERCENTAGE rounded to TWO DECIMAL PLACES: exclude any trailing zeros and DO NOT INSERT THE % SIGN) Give the lower limit of the 90% confidence interval Give the upper limit of the 90% confidence interval
19) If the temperature of -8°C decreases by 12°C, how much will it be? a)-20°C -4°C c) 4°C d) 20°C
sum of 7a-4b+5c, -7a+4b-6c
Determine the reduced form of the slope equation equal to 2
Jasminder has made 55% of the recipes in a particular cookbook. If there are 9 recipes that he has never made, how many recipes does the cookbook contain?
In measuring the internal radius of a circular sewer the measurement is 2% too large. If this measurement is then used to calculate the circular cross-sectional area of the pipe: Determine, by using the binomial theory, the percentage error that will occur compared to the true area.
7.57 Online communication. A study suggests that the average college student spends 10 hours per week communicating with others online. You believe that this is an underestimate and decide to collect your own sample for a hypothesis test. You randomly sample 60 students from your dorm and find that on average they spent 13.5 hours a week communicating with others online. A friend of yours, who offers to help you with the hypothesis test, comes up with the following set of hypotheses. Indicate any errors you see. H0 :x ̄<10hours HA : x ̄ > 13.5 hours
If the mean of the following numbers is 17, find the c value. Produce an algebraic solution. Guess and check is unacceptable. 12, 18, 21, c, 13
The average weekly earnings in the leisure and hospitality industry group for a re‐ cent year was $273. A random sample of 40 workers showed weekly average ear‐ nings of $285 with the population standard deviation equal to 58. At the 0.05 level of significance can it be concluded that the mean differs from $273? Find a 95% con‐ fidence interval for the weekly earnings and show that it supports the results of the hypothesis test.
8/9 divided by 10/6
Determine the general solution of the equation y′+y=e−x .
Construct a set of six pieces of data with​ mean, median, and midrange of 67 and where no two pieces of data are the same.