Question

Buffalo Company makes and sells shampoo. Each unit requires $1.40 labor costs, material costs per unit are $0.90 and other variable costs are $0.30. It sells shampoo for $4.45 to retailers. Fixed costs are $15,000. It sold 25,000 units in the current month. What is the Break-Even point in units? What is the Break-Even point in dollars? What is the contribution margin of Buffalo Company?

81

likes
403 views

Answer to a math question Buffalo Company makes and sells shampoo. Each unit requires $1.40 labor costs, material costs per unit are $0.90 and other variable costs are $0.30. It sells shampoo for $4.45 to retailers. Fixed costs are $15,000. It sold 25,000 units in the current month. What is the Break-Even point in units? What is the Break-Even point in dollars? What is the contribution margin of Buffalo Company?

Expert avatar
Hester
4.8
117 Answers
To find the Break-Even point in units, we need to determine the number of units the company needs to sell in order to cover all its costs.

Step 1: Calculate the total variable cost per unit:
Labor costs per unit: $1.40
Material costs per unit: $0.90
Other variable costs per unit: $0.30

Total variable cost per unit = Labor costs + Material costs + Other variable costs = $1.40 + $0.90 + $0.30 = $2.60

Step 2: Calculate the contribution margin per unit:
Selling price per unit: $4.45

Contribution margin per unit = Selling price per unit - Total variable cost per unit = $4.45 - $2.60 = $1.85

Step 3: Calculate the Break-Even point in units:
Fixed cost = $15,000
Contribution margin per unit = $1.85

Break-Even point in units = Fixed cost / Contribution margin per unit = $15,000 / $1.85

Answer: The Break-Even point in units is approximately 8,108 units.

To find the Break-Even point in dollars, we need to multiply the Break-Even point in units by the selling price per unit.

Break-Even point in dollars = Break-Even point in units * Selling price per unit = 8,108 units * $4.45

Answer: The Break-Even point in dollars is approximately $36,135.40.

To find the contribution margin of Buffalo Company, we need to calculate the contribution margin ratio.

Contribution margin ratio = Contribution margin per unit / Selling price per unit = $1.85 / $4.45

Answer: The contribution margin of Buffalo Company is approximately 41.57%.

Frequently asked questions (FAQs)
Math question:What is the sum of the factors of 144?
+
What is the result of multiplying 35 by 12?
+
What is the derivative of f(x) = 3x^2 + 2x - 7?
+
New questions in Mathematics
To calculate the probability that a player will receive the special card at least 2 times in 8 games, you can use the binomial distribution. The probability of receiving the special card in a single game is 1/4 (or 25%), and the probability of not receiving it is 3/4 (or 75%).
Determine the equations of the recipes that pass through the following pairs of points P1 (2;-1) and p2 (4;-1)
The mean temperature for july in H-town 73 degrees fahrenheit. Assuming that the distribution of temperature is normal what would the standart deviation have to be if 5% of the days in july have a temperature of at least 87 degrees?
4X^2 25
(-5/6)-(-5/4)
Credit title that represents a payment order. This model, which emerged in Brazil, can only be issued in two specific situations: in the purchase and sale of commercial products or in the provision of services. Select the correct alternative: Question 6Answer The. Present value B. Promissory note w. Present value d. Duplicate It is. Bill of exchange
Pedro had 80% of the amount needed to buy a game. Of this amount, you spent 15% on a watch and therefore, you will need to add another R$640.00 to purchase this game. Is the value of the game?
If 0101, what is the binary representation of the 4x16 decoder output?
You mix a powder drug with a 4.5ml of liquid to get a reconstituted solution with a concentration of 250mg/ml. The prescribers order is for 500 mg . You will give what ml of the reconstituted solution
How many square feet of floor area are there in three two-storey apartment houses, each of which is 38 feet wide and 76 feet long?
Determine the increase of the function y=4x−5 when the argument changes from x1=2 to x2=3
-1%2F2x-4%3D18
2.380× (1+0.05) / 0.95−0.05
You buy a $475,000 house and put 15% down. If you take a 20 year amortization and the rate is 2.34%, what would the monthly payment be?
For the numbers below, select a number at random and find the probability that: a. The number is even b. The sum of the number’s digit is even c. The number is greater than 50 2 3 5 7 11 13 17 19 23 29 31 37 41 43 47 53 59 61 67 71 73 79 83 89 97
How many moles are there in 235 grams of potassium thiosulfate pentahydrate? K2S2O3*5(H2O)
What is the percentage of nitrogen abundance in copper dinatrate Cu(NO3)2
Select a variable and collect at least 50 data values. For example, you may ask the students in the college how many hours they study per week or how old they are, etc. a. Explain what your target population was. b. State how the sample was selected. c. Summarise the data by using a frequency table. d. Calculate all the descriptive measures for the data and describe the data set using the measures. e. Present the data in an appropriate way. f. Write a paragraph summarizing the data.
Sally’s sales for last Sunday were $1,278. That was an increase of 6.5% over her sales for the previous Saturday. What were her sales for the previous Saturday?
y’’ -4y’ +4y = (12x^2 -6x)e^2x Y(0)= 1 Y’(0)=0 Y(x)=c1y1+c2y2+yp