Question

I bought a CSCO at this time last year for $20. The current price is $24 and CSCO paid a dividend of $1 per share over this time. What is my realized return?

174

likes
870 views

Answer to a math question I bought a CSCO at this time last year for $20. The current price is $24 and CSCO paid a dividend of $1 per share over this time. What is my realized return?

Expert avatar
Bud
4.6
97 Answers
Given: Purchase price per share = $20 Current price per share = $24 Dividend per share = $1 Capital Gains (or Losses): Capital gain (or loss) per share = Current price - Purchase price Capital gain per share = $24 - $20 = $4 Dividends Received: Dividends per share = $1 Now, to calculate the realized return, we sum up the capital gain and dividends received, and then divide by the purchase price: Realized return per share = (Capital gain + Dividends) / Purchase price Realized return per share = ($4 + $1) / $20 = $5 / $20 = 0.25 So, the realized return per share is indeed 0.25, or 25%. This means that for each share of CSCO you bought at $20, your investment has appreciated by 25% after considering both capital gains and dividends received.

Frequently asked questions (FAQs)
Question: Evaluate f(x) = 2x^2 - 3x + 5 for x = 4.
+
What is the period of the trigonometric function y = 3cos(2x) + 2sin(x) - 5?
+
Math Question: Convert the number 4.67 x 10^5 into standard form.
+
New questions in Mathematics
-6n+5=-13
5/8 x 64
Calculate the 6th term of PA whose 1st term is 6.5 and the ratio 5
Jose bought 3/4 of oil and his sister bought 6/8, which of the two bought more oil?
what is 9% of 307
Determine the correct value: A company knows that invoices pending collection have a normal distribution with a mean of $1.65 million, with a standard deviation of $0.2 million, then: The probability that an invoice pending collection has an amount that is within more than 2 deviations below the mean, is:
If L (-2, -5) reflected across y = -4. What are the coordinates of L?
Determine the absolute extrema of the function 𝑓(𝑥)=𝑥3−18𝑥2 96𝑥 , on the interval [1,10]
The data set (75, 85, 58, 72, 70, 75) is a random sample from the normal distribution No(µ, σ). Determine a 95% two-sided confidence interval for the mean µ .
Analyze the following situation Juan is starting a new business, he indicates that the price of his product corresponds to p=6000−4x , where x represent the number of tons produced and sold and p It is given in dollars. According to the previous information, what is the maximum income that Juan can obtain with his new product?
4x/2+5x-3/6=7/8-1/4-x
In a order to compare the means of two populations, independent random samples of 410 observations are selected from each population, with Sample 1 the results found in the table to the right. Complete parts a through e below. X1 = 5,319 S1= 143 a. Use a 95% confidence interval to estimate the difference between the population means (H - H2) Interpret the contidence interval. The contidence interval IS (Round to one decimal place as needed.) Sample 2 X2 = 5,285 S2 = 198 Aa. Use a 95% confidence interval to estimate the difference between the population means (A1 - M2) Interpret the contidence interval. The contidence interval Is (Round to one decimal place as needed.) b. Test the null hypothesis Ho versus alternative hypothesis Ha (H What is the test statistic? H2) + Give the significance level of the test, and interpret the result. Use a = 0.05. Z=
3.24 ÷ 82
The question is using rule 72 determine Kari wants to save 10,000 for a down payment on a house. Illustrate the difference in years it will take her to double her current 5,000 savings based on 6%, 12% and 18% interest rate .
The probability of growing a seedling from a seed is 0.62. How many seeds do I need to plant so that the probability of growing at least one seedling is greater than or equal to 0.87?
factor the polynomial completely over the set of complex numbers b(x)=x^4-2x^3-17x^2+4x+30
A house located within the city limits has a current market value of $325,000 according to a recent appraisal. The assessed value from the last county wide tax valuation is $272,475. The tax rate is $0.36 per hundred for the county and $0.72 per hundred for the city. What is the total annual property tax liability on the property? $2340 $3510 $1962 $2943
Let I be an interval and let f : I → R be a continuous function such that f(I) ⊂ Q. Show (in symbols) that f is constant.
The company produces a product with a variable cost of $90 per unit. With fixed costs of $150,000 and a selling price of $1,200 per item, how many units must be sold to achieve a profit of $400,000?
5 1/9 + 2 2/3