Question

They wish to raise $78,500 at the end of 2 years, making deposits at the beginning of each semester in an account that pays 22% annually, compounded semiannually. What amount should the deposits be?

206

likes
1028 views

Answer to a math question They wish to raise $78,500 at the end of 2 years, making deposits at the beginning of each semester in an account that pays 22% annually, compounded semiannually. What amount should the deposits be?

Expert avatar
Gene
4.5
108 Answers
Step 1: Determine the number of periods (n):

n = 2 \text{ years} \times 2 \text{ semesters/year} = 4 \text{ semesters}

Step 2: Determine the semiannual interest rate (i):

i = \frac{22\%}{2} = 11\% = 0.11

Step 3: Use the future value of an ordinary annuity formula adjusted for payments at the beginning of each period:

FV = P \left( \frac{(1+i)^n - 1}{i} \right) (1+i)

Step 4: Plug in the known values:

78500 = P \left( \frac{(1+0.11)^4 - 1}{0.11} \right) (1+0.11)

Step 5: Simplify and solve for P:

78500 = P \left( \frac{(1.11)^4 - 1}{0.11} \right) (1.11)

78500 = P \left( \frac{1.518743 - 1}{0.11} \right) (1.11)

78500 = P \left( \frac{0.518743}{0.11} \right) (1.11)

P\approx15015.87

Frequently asked questions (FAQs)
Math question: Find the absolute minimum value of the function f(x) = x^2 + 3x - 5 over the interval [-2, 4].
+
What is the median of the following set of numbers: 3, 5, 9, 12, 17, 20?
+
What is the value of sinh(arcsinh(e^2 - 1)) / tanh(cosh^-1(2)) ?
+
New questions in Mathematics
A=m/2-t isolate t
-442/c+5=26 what is c?
If L (-2, -5) reflected across y = -4. What are the coordinates of L?
132133333-33
The data set (75, 85, 58, 72, 70, 75) is a random sample from the normal distribution No(µ, σ). Determine a 95% two-sided confidence interval for the mean µ .
Director of reservations believes that 9% of the ticketed passengers are no-shows. If the directors right what is the probability that the proportion of no-shows in a sample of 789 ticketed passengers with differ from the population proportion buy more than 3% round your answer to four decimal places.
Suppose a large shipment of cell phones contain 21% defective. If the sample of size 204 is selected, what is the probability that the sample proportion will differ from the population proportion by less than 4% round your answer to four decimal places
2x-4y=-6; -4y+4y=-8
Raúl, Gilberto and Arturo are playing golf; The probabilities of winning for each one are as follows: (Raúl wins) = 20% (Gilberto wins) = 0.05% (Arturo wins) = ¾%. Perform operations and order events from least to most probable.
7=-4/3y -1
Use the sample data and confidence level given below to complete parts​ (a) through​ (d). A drug is used to help prevent blood clots in certain patients. In clinical​ trials, among 4336 patients treated with the​ drug, 194 developed the adverse reaction of nausea. Construct a ​99% confidence interval for the proportion of adverse reactions.
TEST 123123+1236ttttt
4+168×10³×d1+36×10³×d2=-12 -10+36×10³×d1+72×10³×d2=0
Determine the increase of the function y=4x−5 when the argument changes from x1=2 to x2=3
Solve equations by equalization method X-8=-2y 2x+y=7
Determine a general formula​ (or formulas) for the solution to the following equation.​ Then, determine the specific solutions​ (if any) on the interval [0,2π). cos30=0
A hardware bill totals $857.63 with discounts of 5% and 3%. What is the net cost of the Material ?
Two particles of electrical charges Q1=3.8×10-⁶C and q,=4.4×10-⁶C are separated in vacuum by a distance of 4.0.10-⁸ m. Since K=9.0.10⁹ N.m²/C², the intensity of the interaction force between them, in newtons, is?
What is the total amount due and the amount of interest on a 3-year loan of $1,000 at a simple interest rate of 12% per year?
Solve the following 9x - 9 - 6x = 5 + 8x - 9