Question

A person travels by car from one city to another with different constant speeds between pairs of cities. She drives for 55.0 min at 100.0 km/h, 14.0 min at 65.0 km/h, and 45.0 min at 60.0 km/h and spends 20.0 min eating lunch and buying gas. (a) Determine the average speed for the trip.

177

likes
886 views

Answer to a math question A person travels by car from one city to another with different constant speeds between pairs of cities. She drives for 55.0 min at 100.0 km/h, 14.0 min at 65.0 km/h, and 45.0 min at 60.0 km/h and spends 20.0 min eating lunch and buying gas. (a) Determine the average speed for the trip.

Expert avatar
Seamus
4.9
99 Answers
To find the average speed for the trip, we need to divide the total distance traveled by the total time taken.

First, we need to calculate the distance traveled during each leg of the trip.

For the first leg, the person drives for 55.0 minutes at 100.0 km/h. We can calculate the distance as follows:

Distance = Speed * Time
Distance = 100.0 km/h * (55.0 min / 60 min) [converting minutes to hours]
Distance = 91.7 km

For the second leg, the person drives for 14.0 minutes at 65.0 km/h. Again, we can calculate the distance:

Distance = Speed * Time
Distance = 65.0 km/h * (14.0 min / 60 min) [converting minutes to hours]
Distance = 15.8 km

For the third leg, the person drives for 45.0 minutes at 60.0 km/h. Calculating the distance:

Distance = Speed * Time
Distance = 60.0 km/h * (45.0 min / 60 min) [converting minutes to hours]
Distance = 45.0 km

Now, let's calculate the total distance:

Total Distance = Distance of first leg + Distance of second leg + Distance of third leg
Total Distance = 91.7 km + 15.8 km + 45.0 km
Total Distance = 152.5 km

Next, we need to calculate the total time taken:

Total Time = Time for first leg + Time for second leg + Time for third leg + Time for lunch and gas
Total Time = 55.0 min + 14.0 min + 45.0 min + 20.0 min
Total Time = 134.0 min

Finally, we can find the average speed by dividing the total distance by the total time:

Average Speed = Total Distance / Total Time
Average Speed = 152.5 km / (134.0 min / 60 min) [converting minutes to hours]
Average Speed = 68.21 km/h

Therefore, the average speed for the trip is 68.21 km/h.

\boxed{68.21 \, \text{km/h}}

Frequently asked questions (FAQs)
What is the value of x when f(x) is equal to 2, where f(x) is the logarithmic function f(x) = log(x)?
+
What is the slope of a line passing through the points (-2, 4) and (3, 7)?
+
What is the limit as x approaches 2 of (3x^2 - 7x + 1)?
+
New questions in Mathematics
5(4x+3)=75
How many kilometers does a person travel in 45 minutes if they move at a rate of 8.3 m/s?
Express the following numbers in decimal system, where the subscript indicates the base: 110101 (SUBINDEX=2)
Reparameterize the curve r(t)= cos(t)i without (t)j (t)k by the arc length.
5.- From the probabilities: 𝐏(𝐁) = 𝟑𝟎% 𝐏(𝐀 ∩ 𝐁) = 𝟐𝟎% 𝐏(𝐀 ̅) = 𝟕𝟎% You are asked to calculate: 𝐏(𝐀 ∪ 𝐁)
v Is the following statement a biconditional? If Shannon is watching a Tigers game, then it is on television.
sin 30
A warehouse employs 23 workers on first​ shift, 19 workers on second​ shift, and 12 workers on third shift. Eight workers are chosen at random to be interviewed about the work environment. Find the probability of choosing exactly five first ​-shift workers.
Exercise 1 An ejidal association wishes to determine the distribution for the three different crops that it can plant for the next season on its available 900 hectares. Information on the total available and how many resources are required for each hectare of cultivation is shown in the following tables: Total available resource Water 15,000 m3 Fertilizer 5,000 kg Labor 125 day laborers Requirements per cultivated hectare Corn Soybeans Wheat Water 15 25 20 Fertilizer 5 8 7 Labor** 1/8 1/5 1/4 *The data in fraction means that with one day laborer it will be possible to care for 8, 5 and 4 hectares respectively. * Sales of crops 1 and 3, according to information from the Department of Agriculture, are guaranteed and exceed the capacity of the cooperative. However, soybeans must be limited to a maximum of 150 hectares. On the other hand, the profits for each hectare of crop obtained are estimated at: $7,500 for corn, $8,500 for soybeans and $8,000 for wheat. The objectives are to determine: • How many hectares of each crop must be allocated so that the profit is maximum. R= • The estimated profits for the ejidal cooperative in the next growing season. R=
The function h(t)=-5t^2+20t+60 models the height in meters of a ball t seconds after it’s thrown . Which describe the intercepts and vertex of this function
9.25=2pi r solve for r
How to factorise 5y^2 -7y -52
A person runs 175 yards per minute write a variable that represents the relationship between time and distance
(6²-14)÷11•(-3)
If the mean of the following numbers is 17, find the c value. Produce an algebraic solution. Guess and check is unacceptable. 12, 18, 21, c, 13
A nondegenerate ideal gas of diatomic molecules with a kilomolar mass of 2 kg/kmol and a characteristic rotational temperature of 86 K is adsorbed on the walls of a container, where the binding energy is 0.02 eV. The adsorbed molecules move freely on the walls, and their rotation is confined to the plane of the walls. Calculate the surface density of adsorbed molecules at 12 K if the gas pressure is 103 Pa! What result would you get at 68 K and the same pressure?
How many digits are there in Hindu-Arabic form of numeral 26 × 1011
Carmen's age was twice as old as Luis was when Carmen was Luis's age. When Luis is Carmen's age, their ages will add up to 112.
Hola👋🏻 Toca en "Crear Nueva Tarea" para enviar tu problema de matemáticas. ¡Uno de nuestros expertos comenzará a trabajar en ello de inmediato!
23,456 + 3,451