Question

You are considering purchasing a used textbook from a former student. The price of a new manual is $130. The former student offers you his used textbook for ''$100 or best offer''. You are willing to pay up to $120 for the used manual and up to $140 for a new manual. Answer the following questions and give detailed explanations for your answers. a) Which textbook will you purchase? b) What is the maximum price that will make you prefer to buy the used manual? c) What price will you pay for the item? What determines the price? d) What will be the gains from the exchange? (Give a lower bound)

288

likes
1442 views

Answer to a math question You are considering purchasing a used textbook from a former student. The price of a new manual is $130. The former student offers you his used textbook for ''$100 or best offer''. You are willing to pay up to $120 for the used manual and up to $140 for a new manual. Answer the following questions and give detailed explanations for your answers. a) Which textbook will you purchase? b) What is the maximum price that will make you prefer to buy the used manual? c) What price will you pay for the item? What determines the price? d) What will be the gains from the exchange? (Give a lower bound)

Expert avatar
Cristian
4.7
118 Answers
a) Pour dĂ©terminer quel manuel acheter, on compare le prix que l'on est prĂȘt Ă  dĂ©bourser pour le manuel usagĂ© et le prix que l'on est prĂȘt Ă  payer pour un manuel neuf.

Prix maximum pour manuel usagé : $120
Prix maximum pour manuel neuf : $140

Étant donnĂ© que le manuel usagĂ© coĂ»terait $100, il est plus avantageux d'acheter le manuel usagĂ©, car il est en dessous du prix maximum que l'on est prĂȘt Ă  payer pour un manuel neuf.

Donc, on achÚterait le manuel usagé à $100.

b) Le prix maximum qui ferait prĂ©fĂ©rer acheter le manuel usagĂ© est de $120, car c'est le montant maximum que l'on est prĂȘt Ă  payer pour le manuel usagĂ©.

c) Le prix que l'on paiera pour l'objet est de $100, car c'est le prix demandĂ© par l'ancien Ă©tudiant. Le prix est dĂ©terminĂ© par l'offre et la demande sur le marchĂ©, ainsi que par les limites de prix que l'acheteur est prĂȘt Ă  payer.

d) Les gains Ă  l'Ă©change peuvent ĂȘtre calculĂ©s en soustrayant le prix d'achat du manuel usagĂ© du prix du manuel neuf.

Gain à l'échange = Prix manuel neuf - Prix manuel usagé
Gain à l'échange = $140 - $100
Gain à l'échange = $40

Donc, les gains à l'échange seront d'au moins $40.

\textbf{Answer:}
a) On achÚterait le manuel usagé.
b) Le prix maximum pour le manuel usagé est de $120.
c) On paiera pour le manuel usagé est de $100. Le prix est déterminé par l'offre et la demande.
d) Les gains à l'échange sont d'au moins $40.

Frequently asked questions (FAQs)
What are the number of ways to arrange 5 books on a shelf?
+
What is the sum of the lengths of the perpendicular bisectors, altitudes, and medians in a triangle?
+
What is the limit of (x^2 + 3x - 5) / (4x - 1) as x approaches 2?
+
New questions in Mathematics
A particular employee arrives at work sometime between 8:00 a.m. and 8:40 a.m. Based on past experience the company has determined that the employee is equally likely to arrive at any time between 8:00 a.m. and 8:40 a.m. Find the probability that the employee will arrive between 8:05 a.m. and 8:30 a.m. Round your answer to four decimal places, if necessary.
Pedro bought 9 kg of sugar at the price of R$1.80 per kilogram, six packets of coffee at the price of R$3.90 per packet and 8 kg of rice at the price of R$2.70 per kilogram. Knowing that he paid for the purchases with a R$100.00 bill, how much change did he receive?
Imagine that you are in an electronics store and you want to calculate the final price of a product after applying a discount. The product you are interested in has an original price of $1000 MN, but, for today, the store offers a 25% discount on all its products. Develop an algorithm that allows you to calculate the final price you will pay, but first point out the elements.
9b^2-6b-5
A regional candy factory sells a guava roll at a price of $48, the monthly fixed costs amount to $125,000 and the variable cost for making a guava roll is $28. Determine: a) The equation of the total income from the production of guava rolls.
-3(-4x+5)=-6(7x-8)+9-10x
I want you to solve this problem as a grade sixth pupil in primary school: 8 Pigs ate 6 bags of fee in 20 days. How long will it take 10 pigs to eat 15 bags of feed eating at the same rate?
sin 30
How many square feet of floor area are there in three two-storey apartment houses, each of which is 38 feet wide and 76 feet long?
using the math and science known about the jefferson river bridge Find a truss in use and develop a load diagram. Use a load of 50 lb on each joint along the bottom of the truss for a truss that actrs as a bridge and along the top joints for a truss that acts as a roof
2)A tourist has 15 pairs of pants in his hotel room closet. Suppose 5 are blue and the rest are black. The tourist leaves his room twice a day. He takes a pair of pants and puts them on, the tourist leaves the first pair of pants in the closet again and takes another one and puts them on. What is the probability that the two pants chosen are black?
3%2B2
Let x be an integer. Prove that x^2 is even if and only if is divisible by 4.
List the remaining zeros of the polynomial with the given zeros Zeros are: 2, 3i, and 3 + i
Calculate the change in internal energy of a gas that receives 16000 J of heat at constant pressure (1.3 atm) expanding from 0.100 m3 to 0.200 m3. Question 1Answer to. 7050J b. 2125J c. None of the above d. 2828J and. 10295 J
Gender and communication : Answer the question ( 1 paragraph is ok) . Please can you write about women? Compared to your other identities, how much of a role does gender play in your life? And has your own sex/gender offered you privileges or disadvantages? How so?
Find the symmetric point to a point P = (2,-7,10) with respect to a plane containing a point Po = (3, 2, 2) and perpendicular to a vector u = [1, -3, 2].
HolađŸ‘‹đŸ» Toca en "Crear Nueva Tarea" para enviar tu problema de matemĂĄticas. ÂĄUno de nuestros expertos comenzarĂĄ a trabajar en ello de inmediato!
A gas is leaking at 3.5ft3/min in a room of 2.9m by 6.9ft by 15.7m. How long would it take (in seconds) for 22% of the room to reach the LFL, if the gas has a LFL of 2.51%?
5 1/9 + 2 2/3